dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

Żaby będą bezpieczne już wiosną

W Ryglicach - obok Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - dobiegają końca prace związane z budową tuneli dla żab i modernizacją stawów. Celem tego projektu jest ograniczenie śmiertelności płazów w czasie migracji sezonowych wzdłuż fragmentu drogi powiatowej Tarnów – Ryglice. Droga ta tworzą jednolity ciąg tras migracyjnych płazów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się też stawy, które odgrywają ważną rolę w życiu płazów.
Stan ich wymagał podjęcia odpowiednich zabiegów, mających na celu przywrócenie im pierwotnego wyglądu. Sprawą żab zajęła się naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim starostwie Agnieszka Jeleń. - Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Pogórza wystąpiliśmy o stosowne dotacje. Będzie tu też ścieżka przyrodnicza z platformą widokową a dla mieszkańców możliwość odpoczynku w parku - mówi Adam Szpak, etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego, odpowiedzialny za ochronę środowiska.

Tunele i płotki naprowadzające wykonane są gotowych elementów z polimer-betonu. Obok wjazdu na teren pałacowo – parkowy, przy stawie zostanie wykonana platforma widokowa o powierzchni 1270 m2. Wybudowane zostaną też nowe ogrodzenie, alejki. - Praktycznie wszystkie słupki trzeba było zbudować na nowo, mimo, że w specyfikacji prac była tylko ich modernizacja. Jednak modernizacja nie wchodziła w rachubę, bo każdy był inaczej ustawiony i miał różna wysokość. Gdybyśmy tak zostawili popsułoby to wygląd. Postanowiliśmy wybudować nowe słupki zbrojone z głęboko usytuowanymi fundamentami. Wykonaliśmy to bez podwyższania kosztów całej inwestycji. Wszystkie zbiorniki zostały pogłębione i wyczyszczone, wybudowana palisada. Ustawione zostały płotki naprowadzające i tunele pod ulicą- mówi Krzysztof Włodek właściciel firmy budowlanej KMK w Radlnej. Niestety nie obeszło się bez strat. Miejscowi chuligani zniszczyli 8 elementów, które są nie tylko drogie, ale ich sprowadzenie ze Szwajcarii, wymaga kilku tygodni. To może opóźnić zakończenie inwestycji, przewidziane na 30 listopada br.