dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

W starostwie spotkał się zespół zarządzania kryzysowego

Starostowie i dyrektor RKiSO w czasie posiedzeniaSpotkanie odbyło się z inicjatywy starosty tarnowskiego Jacka Hudymy oraz burmistrzów i wójtów z terenu powiatu tarnowskiego. Uczestniczyli w nim także: wicestarosta Roman Łucarz, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Rafał Waśko, a także prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tarnowie, Łukasz Łach.

Rozmowy dotyczyły sytuacji powodziowej na południowym - zachodzie Polski i możliwych form pomocy dla mieszkańców terenów objętych klęską żywiołową. - Uzgodniliśmy, że wszystkie gminy powiatu tarnowskiego, które koordynują na swoim terenie pomoc rzeczową dla powodzian, będą mogły ją dostarczyć do wyznaczonego magazynu na poziomie powiatu – skąd zbiorczy transport wyruszy w miejsce docelowe – powiedział starosta tarnowski Jacek Hudyma.

Widok z przodu na siedzących przy stole uczestników spotkania

Rafał Waśko z Państwowej Straży Pożarnej podkreślał, że oprócz pomocy rzeczowej, w tej chwili najważniejsza jest siła ludzkich rąk, która jest nieoceniona. To na obecny moment sprawa priorytetowa - dodał komendant.

Spotkanie w starostwie - zdjecie gości

Podsumowując dyskusję samorządowcy zadeklarowali również rozdysponowanie zasobów ludzkich do działań wspierających ofiary powodzi na Śląsku i Dolnym Śląsku. Jak podkreślali wyjechać chcą tam też nie tylko strażacy z jednostek OSP, ale także przedstawiciele Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich.

Starostowie i szefowie służb mundurowych podczas debaty

Fot. Paweł Topolski

Całość działań związanych z organizacją pomocy na terenie powiatu tarnowskiego koordynuje Wojciech Mik - dyrektor Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie, telefon: 14 6883330. Uczestnicy spotkania zgodnie zapewniali, że są w pełni gotowi i otwarci na niesienie pomocy poszkodowanym, a także wyrazili wdzięczność osobom, które już odpowiedziały na apel. Zachęcają także do dalszego włączania się w akcję pomocy dla powodzian.

Wykaz potrzeb materialnych niezbędnych w terenach dotkniętych skutkami powodzi:

- Łopaty
- Kilofy
- Taczki
- Osuszacze
- Miotły szerokie do zamiatania ulic
- Miotły
- Worki foliowe na śmieci oraz mocne na gruz, np.120 l
- Wiadra do sprzątania, mopy
- Wiadra plastikowe i miski plastikowe do kontaktu z żywnością
- Rękawice gumowe i nitrylowe
- Gumowce
- Wodery
- Świece
- Baterie i latarki (ręczne i czołowe)
- Naładowane powerbanki z okablowaniem
- Termosy
- Koce, materace, pościel, ręczniki, śpiwory
- Płyny do dezynfekcji, chusteczki do dezynfekcji
- Środki chemiczne do sprzątania
- Środki czystości i higieny osobistej: papier toaletowy (również nawilżany), ręczniki papierowe, mydło, mydło w płynie, żele pod prysznic, chusteczki nawilżane,  podpaski, szczoteczki i pasty do zębów, dezodoranty, chusteczki higieniczne papierowe
- ampersy dla dzieci
- Woda pitna w butelkach
- Napoje
- Żywność z przedłużonym terminem przydatności: np. konserwy, pasztety, makarony, ryż, cukier, kawa, herbata, zupy instant i dania gotowe w słoikach,    słodycze (batony, czekolady, słodycze dla dzieci). NIE PRZYNOSIMY PRZETWORÓW DOMOWYCH !
- Mleko w proszku i potrawy w słoiczkach dla dzieci
- Żywność dla zwierząt
- Kubki plastikowe i papierowe, sztućce, talerze plastikowe/papierowe