dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

Po raz pierwszy od wielu lat uroczystościom niepodległościowym w Łowczówku towarzyszyła piękna jesienna pogoda. To sprawiło, że na cmentarz Legionistów przybyła rekordowa liczba osób, aby w miejscu, gdzie odbyła się jedna z najważniejszych bitew w walce o odzyskanie niepodległości, oddać hołd poległym tutaj żołnierzom. W uroczystościach wzięło udział około 5 tysięcy osób. Z okazji Święta Niepodległości list do mieszkańców powiatu sierował również prezydent RP.
Niedzielna aura różniła się diametralnie od tej z grudnia 1914 roku, kiedy trwały wojenne walki na wzgórzach w Łowczówku. – Była zima, wszędzie błoto, padał deszcz ze śniegiem, a w okopach święta spędzali nasi chłopcy – mówił w homilii ks. Piotr Gajda, kapelan środowisk kombatanckich. Podkreślał, że to właśnie w Łowczówku rozpoczęła się kręta droga do wolności. – Ci, którzy tutaj walczyli, wspominają, że kiedy w wigilijną noc z austro-węgierskich okopów popłynęły pierwsze słowa kolędy „Bóg się rodzi”, do śpiewu dołączyli się także ci, którzy służyli w armii rosyjskiej. Jedni i drudzy walczyli o wolną Polskę, choć los sprawił, że stali po różnych stronach barykady. Kapelan, który co roku sprawuje liturgię w Łowczówku, podkreślał, że na cmentarzu nr 171 spoczywa wielu młodych chłopaków,reprezentujących prawie wszystkie, także wschodnie krańce Polski. – Pamiętamy o legionistach, ale nie możemy zapominać także o tych, którzy byli po stronie rosyjskiej – stwierdził.

Od dziesięciu lat uroczystości patriotyczne w Łowczówku organizuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie wspólnie z gminami Tuchów i Pleśna. – Z roku na rok staramy się przywrócić tym uroczystościom rangę, jaką miały w okresie międzywojennym – mówi starosta tarnowski Mieczysław Kras. Wtedy w Łowczówku odbywały się centralne uroczystości państwowe, gromadzące tłumy mieszkańców okolicznych wsi ii rodzin legionistów. W niedzielnych uroczystościach uczestniczyło około pięciu tysięcy osób, w tym kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, liczne delegacje szkół i kompania reprezentacyjna wojska polskiego. Po Mszy św. odbył się tradycyjnie apel poległych z trzykrotną salwą w powietrze, a na żołnierskich grobach zapłonęły znicze i spoczęły wieńce w narodowych barwach. Licznie zebrano goście oraz mieszkańcy powiatu tarnowskiego i regionu śpiewali pieśni patriotyczne przy ognisku i częstowali się wojskową grochówką.
Warto zaznaczyć, że specjalny list z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Święta Niepodległości skierował do mieszkańcow powiatów prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Możesz go przeczytać TUTAJ

Kliknij tutaj!