dzisiaj jest: 28 lutego 2024 r.   ::    imieniny: Makary, Prokop, Hilary

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

O sytuacji w rolnictwie i odznaczenia dla rolników

Przemarsz na cmentarz - miniaturaW Wierzchosławicach odbyły się Ogólnopolskie Obchody 149. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych powiatu tarnowskiego – starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma oraz przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń.

Od 2014 roku NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Powiatem Tarnowskim organizuje uroczystości z okazji urodzin wybitnego przywódcy chłopów polskich w jego rodzinnej miejscowości. Uczestniczą w nich władze państwowe, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych i wszyscy ci, którzy utożsamiają się z myślą byłego trzykrotnego premiera RP. Po Mszy św. odprawionej w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach przez biskupa Artura Ważnego uczestnicy wydarzenia przeszli na cmentarz parafialny, gdzie – zgodnie ze swoją wolą – pochowany został Wincenty Witos. Złożone zostały tam wieńce i wiązanki kwiatów.

Składanie kwiatów - starosta i wicestarosta idą w kierunku grobu Witosa, przed nimi żołnierz z wiązanką od Powiatu Tarnowskiego

Na wstępie konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej odczytane zostały listy nadesłane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik w swoim wystąpieniu odniósł się do bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie. – Nie jest łatwa i jest to głównie efekt wojny na Ukrainie. Wynika z tego inflacja i ogromne koszty produkcji. Nasz rząd na pierwszym miejscu stawia jednak sprawy rolnictwa i rolników. Dlatego rozmawiamy z rolniczą „Solidarnością” oraz innymi organizacjami rolniczymi. Dlatego w tej trudnej gospodarczo sytuacji staramy się na bieżąco reagować na ciągle nowe problemy, które praktycznie każdego tygodnia się pojawiają – powiedział wiceminister.

Wiceminister odznacza rolnika

35 rolników z powiatu tarnowskiego otrzymało odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Wicepremiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Odznaczeni zostali: Edward Wantuch, Waldemar Gniadek, Bartłomiej Szczepanik i Romuald Haraf (gmina Ciężkowice), Kazimierz Stańczyk i Wojciech Onik (gmina Skrzyszów), Jan Jacher (gmina Szerzyny), Ryszard Kuta (gmina Lisia Góra), Danuta Kiełbasa i Wacław Boczek (gmina Zakliczyn), Łukasz Kaczor, Józef Mleczko i Łukasz Mączko (gmina Radłów), Jacek Skóra, Andrzej Bajorek, Eugeniusz Oćwieja - pośmiertnie (gmina Wierzchosławice), Tomasz Kloch i Stanisław Banach (gmina Tuchów), Krzysztof Motyka, Elżbieta Galas i Augustyn Kubis (gmina Wojnicz), Kazimierz Magiera i Wojciech Musiał (gmina Żabno), Tomasz Tułacz i Sylwester Wojciechowski (gmina Wietrzychowice), Paweł Mruk, Grzegorz Kowalik i Walenty Rynak (gmina Rzepiennik Strzyżewski), Jacek Lachowicz, Adam Cieślikowski i Jerzy Witek (gmina Ryglice), Eugeniusz Gawron, Janusz Kurek i Wacław Chrzanowski (gmina Pleśna), Eugeniusz Potępa i Tomasz Burnat (gmina Gromnik) oraz Stanisław Januś, Agata Imburska, Grzegorz Tadel, Tomasz Prendota i Piotr Wrona (gmina Tarnów).

wspólne pozowanie do zdjęć podczas uroczystości

Do Wierzchosławic na Ogólnopolskie Obchody 149. rocznicy urodzin Wincentego Witosa przyjechali również doradca Prezydenta RP prof. dr hab. Andrzej Waśko, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski, posłowie Anna Pieczarka i Jan Duda, senator Kazimierz Wiatr, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Wojciech Skruch.

Więcej zdjęć z wydarzenia na stronie portalu społecznościowego facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt