Powiat tarnowski będzie realizował projekt, który ma podnosić kwalifikacje zawodowe wśród uczniów. W środę, 30 czerwca starosta tarnowski Mieczysław Kras oraz wicestarosta Mirosław Banach podpisali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie z wicemarszałek Romanem Ciepielą umowę partnerską na realizację projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.
Wartość projektu dla powiatu tarnowskiego to 5 283 575 zł. Dofinansowaniem objęte zastaną zespoły szkół w Wojniczu, Radłowie, Żabnie, Ryglicach, Tuchowie, Zakliczynie, Ciężkowicach, Gromniku i Skrzyszowie. W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w kursach i szkoleniach z praktycznej nauki zawodu oraz w zajęciach wzmacniających ich kompetencje ogólne. Szkoły zostaną doposażone w sprzęt techniczny i dydaktyczny. Ponadto, w szkołach realizujących projekt, uczniów w planowaniu kariery będą wspierać doradcy edukacyjno-zawodowi.
- Małopolska jest regionem wiedzy i aktywności. Stawiamy na wiedzę. Zrobimy wszystko, aby w najbliższych latach tacy ludzie jak Wy dostali, jak najlepsze wykształcenie. Również nauczyciele dostaną propozycje podnoszenia swoich kwalifikacji. Rozwijamy szkolnictwo zawodowe proponując coś dla uczniów, coś dla nauczycieli i coś dla szkoły – powiedział wicemarszałek Ciepiela przekazując podpisaną umowę staroście i wicestaroście.
Już od września uczniowie będą mogli uczestniczyć w ponad 40 różnych kursach zawodowych. Najwięcej kursów dotyczy branży mechaniczno-mechatronicznej, branży informatyczno-elektronicznej, branży turystyczno-gastronomicznej. Przewidziano także kursy programowania, projektowania stron internetowych, prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedaży i profesjonalnej obsługi klienta. Będą również kursy wizażu i stylu, obsługi wózka widłowego, na prawo jazdy kat. B i C, obsługi programów: Photoshop, AutoCad, SOHO, Płatnik. Uczniowie będą także mogli uczestniczyć w zajęciach podnoszących kompetencje kluczowe. W ramach projektu powiat tarnowski wyposaży i zmodernizuje m.in. pracownie mechaniki samochodowej, spawalniczą, językową, technologii żywienia i projektową.
Na realizacji projektu skorzystają nie tylko szkoły z powiatu tarnowskiego, które kształcić będą dobrych fachowców, ale także pracodawcy, którzy mogą zyskać wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zmiany zapoczątkowane realizacją projektu mają także przyczynić się do rozwoju współpracy szkół z podmiotami gospodarczymi.
Małopolski projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego” jest największym i jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Jego głównym celem jest wzmocnienie kształcenia zawodowego, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy. Projekt realizowany będzie przez pięć lat, od stycznia 2010 roku do grudnia 2014 roku. Na to przedsięwzięcie przeznaczono 140 mln złotych. Wsparcie otrzymają technika, technika uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe oraz szkoły policealne dla młodzieży. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.