dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

XI Zlot Niepodległościowy - Łowczówek 2009

lo1Była to jedna z ważniejszych bitew dla Polaków w walce o odzyskanie niepodległości. Zimą 1914 roku legioniści Józefa Piłsudzkiego pod dowództwem Kazimierza Sosnkowskiego stoczyli pod Łowczówkiem krwawą bitwę z wojskami rosyjskimi. W niedzielę 8 listopada na tamtejszym cmentarzu legionistów odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 95. rocznicą bitwy połączone z 11. ogólnopolskim Zlotem Niepodległościowym oraz Powiatowymi Obchodami Święta Niepodległości.

Uroczystości zorganizowane przez Starostę Tarnowskiego Mieczysława Krasa, Burmistrza Tuchowa Mariusza Rysia oraz Wójta Gminy Pleśna Wiesława Zimowskiego zgromadziły na cmentarzu w Łowczówku kilkuset gości. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów. Po Mszy były oficjalne wystąpienia. Starosta tarnowski przypomniał m.in.o tym, jak wyglądała bitwa pod Łowczówkiem 95 lat temu. Zaapelował, do uczestnik ów, aby byli dobrymi Polakami i budowali swoją Ojczyzną dla dobra przyszłych pokoleń. Następnie odbył się apel pamięci, złożono wieńce i wiązaneki kwiatów pod kapliczką upamiętnijącą wydarzenia z 1914 r.

Tegoroczne uroczystości zaszczycił swoją obecnością przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, minister Marek Surmacz, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez Lecha Kaczyńskiego. Po uroczystościach przy ognisku rozbrzmiewały pieśni legionów.

lo2

lo3