dzisiaj jest: 20 września 2024 r.   ::    imieniny: Renata, Filipina, Eustachy

Uczczili 20-lecie obalenia komunizmu

W sobotę w Tarnowie wspólną sesją Rady Powiatu i Rady Miejskiej uczczona została okrągła rocznica obalenia komunizmu i powstania KOMITETÓW OBYWATELSKICH. Uroczystość poprzedziła Msza św. odprawiana w kościele Księży Filipinów w Tarnowie. W tym roku mija 20 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów i od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Osoby, które zakładały Komitety Obywatelskie, uhonorowane zostały pamiątkowymi Groszami oraz Dukatami.
Komitety Obywatelskie „Solidarność” były związane z wielkim ruchem społecznym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowe-go (NSZZ) “Solidarność”, którego działalność z mocy dekretu o stanie wojennym zawieszona została w dniu 13 grudnia 1981 roku. Głównym ich celem było przygotowanie strony opozycyjno-solidarnościowej do wyborów Sejmu kontraktowego w czerwcu 1989 roku. Kilkanaście osób odebrało Dukaty Tarnowskie oraz Grosze Ziemskie Tarnowskie wybite przez samorządy: powiatu i miasta.

Uhonorowany został m.in. Antoni Bahr, twórca tarnowskiego Komitetu Obywatelskiego, który otrzymał najwięcej podziękowań od uczestników uroczystej sesji. Organizatorzy spotkania zaprosili na nie m.in. parlamentarzystów X kadencji ziemi tarnowskiej, którzy zostali wybrani w pierwszych demokratycznych wyborach w 1989 r. Wiele osób nie kryło wzruszenia opowiadając o pierwszych latach wolnej Polski, pracy i zaangażowaniu w tworzenie jej demokratycznych struktur.

1989 rok zapoczątkował przemiany, które uczyniły z Polski kraj demokratyczny, kraj będący od 10 lat członkiem NATO (marzec 1999) i od 5 lat członkiem Unii Europejskiej (maj 2004). Przemiany te odmieniły los – zbiorowy i osobisty – nas wszystkich, miały też ogromny wpływ na wydarzenia w całej Europie. To, że zmieniła się Polska jest efektem pracy i zaangażowania tysięcy ludzi, skupionych wokół ruchu społecznego „Solidarność”, którzy przyczynili się do budowania nowej, demokratycznej Polski.

Starosta Tarnowski  uhonorował „Groszem Ziemskim” następujące osoby:

1.    Panią Halinę Bednarczyk
2.    Ks. Edwarda Łomnickiego
3.    Pana Stanisława Winczurę
4.    Pana Antoniego Lisa
5.    Pana Andrzeja Olejnika
6.    Pana Karola Krasnodębskiego
7.    Pana Teofila Wojciechowskiego
8.    Pana Bronisława Wiatra
9.    Pana Antoniego Bahra
10.    Pana Ryszarda Zięcinę
11.    Pana Antoniego Ziębę
12.    Pana Ireneusza Sobasa
13.    Pana Piotra Biedę
14.    Pana Romana Bulandę

Prezydent Miasta Tarnowa  uhonorował ”Dukatem tarnowskim”  następujące osoby :

1.    Panią Annę Krakowską
2.    Ks. Michała Bednarza
3.    Pana Władysława Żabińskiego
4.    Pana Józefa Lewickiego
5.    Pana Józefa Gądka

Ponadto „Anioła Ciepła” otrzymała NSZZ Solidarność w Tarnowie, natomiast przewodniczący miejskich i gminnych komitetów obywatelskich  „Solidarność” z terenu byłego województwa tarnowskiego otrzymali okolicznościowe  dyplomy.

Kliknij tutaj!