dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

Sesja o ekologii i ochronie środowiska

"Człowiek, pan czy gospodarz stworzonego świata?"28 kwietnia w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się , której organizatorami byli Biskup Tarnowski Wiktor Skworc oraz Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.  Problematyka sesji obejmowała zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska, odnosząc je do stanowiska teologii katolickiej oraz biblijnego przesłania „Pokolenie odchodzi i pokolenie przychodzi, a Ziemia trwa nieporuszenie na wieki” (Koh 1,4).
Na program sesji złożyły się cztery wykłady a prelegentami byli znani specjaliści w swoich dziedzinach - ks. dr hab. Janusz Królikowski z Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie –  Sekcja w Tarnowie (wykład „Bóg stworzył…”. Konsekwencje wiary w Boże dzieło stworzenia), dr Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (wykład Meandry ekologii), prof. dr hab. Jan Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i PWSZ Tarnów (wykład Energia – klimat – kryzys), Agnieszka Jeleń ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie (wykład Działalność Starostwa Powiatowego w Tarnowie w zakresie ochrony środowiska). Obrady prowadził ks. dr hab. Stanisław Sojka z Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie –  Sekcja w Tarnowie. W części oficjalnej głos zabierali Biskup Tarnowski Wiktor Skworc, Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, natomiast list do uczestników sesji wystosował Marszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela.

"Człowiek, pan czy gospodarz stworzonego świata?"

Wśród uczestników sesji byli przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowy pracownicy naukowi, alumni Seminarium Duchownego w Tarnowie, studenci tarnowskich wyższych uczelni, nauczyciele, katecheci oraz osoby zainteresowane tematyką. W przyszłym roku kolejna z cyklu sesji naukowych, których gospodarzami są Biskup Tarnowski i Starosta Tarnowski, poświęcona będzie zagadnieniom bioetyki.

"Człowiek, pan czy gospodarz stworzonego świata?"