dzisiaj jest: 28 września 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Wacław

Historia i teraźniejszość

Widok Domu Ludowego w WierzchosławicachZabytkowy Dom Ludowy im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach świętuje 100. lecie istnienia. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczył starosta tarnowski Jacek Hudyma, jak również prawnuk legendarnego dziś przywódcy ruchu ludowego Marek Steindel, a także samorządowcy z regionu.

Dom Ludowy wybudowany został w 1924 r. z inicjatywy i dzięki staraniom Wincentego Witosa mieszkańca Wierzchosławic i trzykrotnego Premiera II Rzeczpospolitej Polskiej, a także „Ojca Niepodległości” i chłopskiego przywódcy. Na przestrzeni wieku zabytkowy budynek pełnił rożne funkcje. W Domu Ludowym mieściła się m.in. placówka kulturalno – oświatowa, Teatr Ludowy, straż pożarna, szkoła, biblioteka czy też Urząd Gminy.

Zaproszeni uczestnicy podczas spotkania w Domu Ludowym

- To historyczne wydarzenie, które zapisze się na trwale w pamięci Mieszkańców Wierzchosławic i Powiatu Tarnowskiego. Niewątpliwie misją tej placówki było i jest kształtowanie świadomości społecznej oraz postaw patriotycznych i obywatelskich. Takie miejsce to, z całą pewnością wielka chluba dla społeczności lokalnej ale też pamięć o wielkim Polaku jakim był Wincenty Witos – powiedział starosta tarnowski Jacek Hudyma.

Starosta jacek hudyma podczasd okolicznościowego przemówienia

Starosta Jacek hudyma wrzaz z prawnukiem Wincentego witosa Markiem Steidlem

Fot. Paweł Topolski