1 września 2024 r. odbędą się XXIII Dożynki Powiatu Tarnowskiego, tym razem w gościnnych Wietrzychowicach. Miejscem wydarzenia będzie tamtejsze boisko sportowe. Idea wydarzenia łączy elementy obyczajowości ludowej z kulturą popularną, a tradycję z nowoczesną formułą imprez masowych. W dniu imprezy gwiazdami wieczoru będą: TOP GIRLS oraz Zespół MIG.
Niedzielne świętowanie o godzinie 11:00 rozpocznie polowa Msza św. dożynkowa. Po niej nastąpi oficjalne otwarcie dożynek: powitanie przez gospodarzy i wystąpienia zaproszonych gości. Na scenie obrzędu dożynkowego dokona Kapela Ludowa "Stary Gwoździec". Następnie zaprezentują się grupy wieńcowe w ramach XXIII Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego. Muzyczny przerywnik po tych prezentacjach zapewni wokalista Nikodem Liro.
O godzinie 15.00 rozpocznie się koncert Zespołu TOP GIRLS, po czym zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody laureatom rywalizacji w XXIII Powiatowym Przeglądzie Wieńca Dożynkowego. Dalej sceną zawładną już tylko muzycy - o 16:30 usłyszymy wokalistkę Oliwię Miś, a o godz. 17:00 wystąpi Zespół MIG. Zabawę taneczną poprowadzi grupa TOP DANCE.
Wśród licznych atrakcji towarzyszących imprezie znajdą się degustacje potraw regionalnych i miodów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wietrzychowice, bezpłatne atrakcje dla dzieci, warsztaty pszczelarskie, pokaz kulinarny, oraz wystawy twórczości ludowej. Imprezami towarzyszącymi będą: Dzień Czystego Powietrza i Ekologii w Gminie Wietrzychowice, oraz pasieki, miód w kuchni i tradycje kulinarne Powiatu tarnowskiego odbywające się w ramach projektu Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła" 2024 r.
- Zapraszam serdecznie do Wietrzychowic. Będą gwiazdy wieczoru, mnóstwo różnych atrakcji, nie zabraknie stoisk naszych Kół Gospodyń Wiejskich, które z pewnością przygotują lokalne specjały. Wiele atrakcji czekać będzie na najmłodszych mieszkańców Powiatu Tarnowskiego w strefie zabaw dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie. - mówi Starosta Tarnowski Jacek Hudyma.
W tygodniku TEMI ukazał się wywiad ze Starostą Tarnowskim Jackiem Hudymą, w którym mówi o żniwach w powiecie tarnowskim, o tym czy łatwo jest dzisiaj pracować na roli, ale także o trwającym sezonie dożynkowym i przygotowaniach do powiatowych dożynek w Wietrzychowicach. Poniżej publikujemy fragmenty tego wywiadu.
W gminach powiatu tarnowskiego ruszył maraton dożynkowy. Trwają również przygotowania do dożynek powiatowych, które odbędą się w Wietrzychowicach. Zawsze są one pewnym podsumowaniem żniw. Jakie więc tegoroczne żniwa były w naszym regionie?
Na pewno trudne, bo okres zbierania plonów nie był idealny, jeśli chodzi o pogodę. Zresztą, jak mówimy o rolnictwie to zawsze dużo zależy od pogody. Na szczęście omijały nas większe kataklizmy, choć w rejonach północnych wystąpiły pewne anomalie pogodowe. Ogólnie jednak jest to ciężki czas dla rolnictwa. Wojna na Ukrainie przyczyniła się do tego, że ceny zboża mocno poszły w dół, a ceny nawozów w górę. Zmniejsza się zatem opłacalność produkcji.
Właśnie, łatwo jest dzisiaj pracować na roli, być rolnikiem?
Mechanizacja i sprzęt są już na zupełnie innym poziomie. Dawniej koń był podstawowym zwierzęciem, które pomagało rolnikowi w pracy i byli to również sąsiedzi. Będąc jeszcze młodym chłopakiem obserwowałem przez wiele lat jak sąsiad sąsiadowi pomagał w pracy na roli. Dziś to się zmieniło. Mamy głównie duże obszarowo gospodarstwa dysponujące nowoczesnym sprzętem – maszynami, traktorami…
Pewnym fenomenem na terenach wiejskich w ostatnich latach jest aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich, których w powiecie tarnowskim jest obecnie więcej niż Ochotniczych Straży Pożarnych. Czym to jest spowodowane?
Złożyło się na to wiele czynników, ale w dużej mierze spowodowały to środki finansowe, które poprzedni rząd przeznaczał właśnie na aktywizację tych organizacji. Ważne, że tradycje nie tylko kulinarne, ale także dotyczące wiele dziedzin kultury ludowej przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W tym roku powiat tarnowski poprzez przekazane po raz pierwszy dofinansowania podziękował osobom działającym w tych organizacjach za uczestnictwo w wiejskich, gminnych czy powiatowych wydarzeniach, za wystawianie swoich stoisk z niepowtarzalnymi w smaku specjałami, z czego ogromnie się wszyscy cieszymy.
Czego chciałby Pan Starosta życzyć rolnikom w naszych regionie obchodzącym swoje święto – święto plonów?
Przede wszystkim chciałbym podziękować nie tylko za trud pracy przy żniwach, ale także za trud całorocznej pracy. A czego życzyć? Zrozumienia. Aby ludzie zdawali sobie sprawę, że gospodarka żywnościowa jest ogromnie ważna. Musimy być pod tym względem niezależnym krajem, który będzie miał swoją ekologiczną produkcję, a taka jest obecnie.
Rozmawiał: RAF