dzisiaj jest: 30 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marian, Katarzyna, Jakub

Czas na III Małopolskie Dni dla Klimatu w Powiecie Tarnowskim

Plakat promujący wydarzenie w Żabnie - ojciec i syn sadzą drzewko4 kwietnia w Lisiej Górze zainaugurowano trzecią edycję Małopolskich Dni dla Klimatu. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z Powiatem Tarnowskim, Gminą Lisia Góra oraz innymi partnerami Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA zorganizował wydarzenie, podczas którego zasadzono 500 nowych drzew.

To był początek, a w tym i przyszłym tygodniu w 9 innych gminach powiatu zorganizowane zostaną wydarzenia, podczas których planujemy zasadzić ponad 2 i pół tysiąca drzew!

Gdzie i kiedy? Oto plan:

• 15 kwietnia rozpoczęła się tygodniowa akcja w Gminie Gromnik - 200 sadzonek sosny, dębu i grabu trafi do mieszkańców gminy oraz zostanie zasadzonych przy szkołach,
  • 18 kwietnia od 8:00 będzie można odebrać sadzonki na Placu Targowym w Wietrzychowicach, a od 9:30 gmina planuje sadzenie drzew na placu zabaw. Tego samego dnia od 9:30 ruszy akcja na rynku w Radłowie - drzewa zostaną zasadzone przy Zespole Szkół, a mieszkańcy, którzy wezmą udział w sprzątaniu miasta, dostaną sadzonki,
  • 19 kwietnia podobną akcję przeprowadzi Gmina Rzepiennik Strzyżewski,
  • w sobotę 20 kwietnia od godziny 10 na stadionie w Zbylitowskiej Górze. III Małopolski Dzień dla Klimatu zorganizuje Gmina Tarnów.

Finał akcji odbędzie się w Dzień Ziemi - 22 kwietnia.
Sadzenie drzew i przekazywanie sadzonek mieszkańcom planują wtedy Gminy Skrzyszów, Wojnicz i Wierzchosławice.

Tego dnia od godziny 10:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu na Rynek w Żabnie, gdzie wraz z Miastem i Nadleśnictwem Dąbrowa Tarnowska będziemy edukować oraz rozdawać drzewka, zachęcając do sadzenia i dbania o nie.

Sadzenie drzew to jeden z podstawowych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Wzrost średniej temperatury powietrza spowodowany jest coraz większym stężeniem dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianym w atmosferze. Wszyscy czujemy i obserwujemy te zmiany. Tegoroczny luty był najcieplejszy odkąd są rejestrowane temperatury – w Powiecie Tarnowskim temperatura była wyższa od średniej wieloletniej o ponad 7 stopni!

Plakat promujący wydarzenie w Żabnie - ojciec i syn sadzą drzewko

Drzewa są największym sojusznikiem człowieka w walce z tym zjawiskiem - pochłaniają dwutlenek węgla, żeby dzięki fotosyntezie odżywiać się i rozwijać. Zdrowe drzewo pochłania rocznie 6-7 kilogramów CO2, produkując prawie tyle tlenu, ile potrzebuje dorosły człowiek. Ale to nie wszystko. Drzewa zwiększają wilgotność powietrza, obniżając jego temperaturę, oczyszczają powietrze, wodę i glebę, dostarczają ludziom żywność, surowce i leki, a do tego są mieszkaniem dla wielu organizmów, z których wiele uczestniczy w zapylaniu i rozsiewaniu roślin. Dlatego, jak co roku, na wiosnę sadzimy w Powiecie Tarnowskim drzewa dla klimatu.

Kampania i wydarzenia są jednym z działań realizowanych w ramach Projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE 19 IPC/PL/000005), który jest dofinansowany ze środków unijnych Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.