Uroczystości poświęcone Tadeuszowi Tertilowi rozpoczęły się na Starym Cmentarzu, gdzie poświęcony został odnowiony grobowiec burmistrza. Prace sfinansowane zostały z budżetu miasta Tarnowa. Starosta Mieczysław Kras i przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Sylwester Gostek złożyli tam kwiaty. Następnie na ścianie tarnowskiego Ratusza odsłonięta została pamiątkowa tablica przypominająca o burmistrzu Tertilu. Odsłonili ja starosta wspólnie z prezydentem Tarnowa – na tablicy znajdują się dwa herby: miasta i powiatu.
W samo południe rozpoczęła się w Ratusza uroczysta sesja, na której spotkali się radni miejscy i powiatowi. Głównym punktem było wręczenie nagrody im. Tadeusza Tertila. Będzie nią honorowana osoba, która napisze najlepsza pracę licencjacką bądź magisterską poświęconą Ziemi Tarnowskiej. Pierwszą laureatką nagrody fundowanej przez powiat tarnowski i miasto Tarnów została Katarzyna Czyż z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę „Perspektywy „Odwróconej hipoteki” na przykładzie Miasta Tarnowa”.
Datę 30 października na zwołanie sesji nie wybrano przypadkowo: w tym dniu w 1918 r. na wniosek Tadeusza Tertila zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Miejska w Tarnowie, która uchwaliła, jako pierwszy samorząd na ziemiach polskich, że Tarnów oddany zostaje do dyspozycji rządu polskiego w Warszawie.
Kolejne imprezy Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie zaplanowano m.in. na 11 listopada. Odbędzie się „Memoriał Tadeusza Tertila", bieg zorganizowany w ramach odbywającego się cyklicznie w Tarnowie „Biegu Leliwitów" w Parku Strzeleckim. W drugiej połowie listopada będzie mieć miejsce natomiast wystawa osiągnięć współczesnej techniki i nauki stworzonej i wykorzystywanej w Tarnowie – „Tadeusz Tertil - burmistrz idei”.
ZOBACZ ZDJĘCIA |