Z okazji 68 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Tarnowie odbyły się okolicznościowe uroczystości, w których wziął udział starosta Mieczysław Kras. W kościele Księży Filipinów odprawiono 28 września Mszę św., a następnie pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty i wieńce. Państwo Podziemne stworzyło własne struktury edukacyjne i kulturalne, dysponowało też siłą zbrojną.
68 lat temu, w 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek Państwu Podziemnemu. 27 września 1939 roku podjęto decyzję o kapitulacji Warszawy. Równocześnie jednak, z inicjatywy marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, odbyło się zebranie, na którym powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Prezydent Warszawy, Stefan Starzyński, zapewnił jej członkom dokumenty i środki lokomocji, co umożliwiło tworzenie Państwa Podziemnego.
Zgodnie z układem Ribbentrop-Mołotow, hitlerowcy mieli zająć lewobrzeżną część Warszawy, a Związek Radziecki - Pragę. 28 września 1939 roku zrewidowano jednak układ: Związek Radziecki zrezygnował z terenów na zachód od Bugu, w zamian za co przejął kontrolę nad państwami bałtyckimi. W tajnych klauzulach układu Gestapo i NKWD porozumiały się co do likwidacji polskiego ruchu oporu.
Państwo Podziemne opierało się na szerokiej bazie społecznej. Poparły je bowiem ugrupowania opozycyjne, które nie wzięły udziału w wyborach do ostatniego przedwojennego parlamentu. Państwo Podziemne stworzyło własne struktury edukacyjne i kulturalne, dysponowało też siłą zbrojną. Podziemne organa cywilne i wojskowe kierowane były z Paryża, a potem z Londynu przez Delegata Rządu Na Kraj, który był najwyższą władzą i kierował pracami na szczeblu centralnym i oddziałami obejmującymi województwa i powiaty.
Najwyższe władze Polskiego Państwa Podziemnego - na czele z delegatem Rządu, przewodniczącym Rady Jedności Narodu oraz Komendantem Głównym AK – zostali podstępnie aresztowali przez Sowietów i wywiezieni do Moskwy, gdzie odbył się sfingowany tzw. proces szesnastu.