dzisiaj jest: 24 lipca 2024 r.   ::    imieniny: Kinga, Krystyna, Olga

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Rusza akcja "Ratownicy są wśród nas"

Konferencja prasowaMagdalena Michalska, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego, była specjalnym gościem konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek w Starostwie Powiatowym w Tarnowie. Nastolatka uratowała życie kobiecie, u której stwierdzono zatrzymanie akcji serca. Gdyby nie natychmiastowa pomoc udzielona przez nastolatkę, kobieta najprawdopodobniej zmarłaby – twierdzą lekarze.

14 lutego na przystanku w Tarnowie-Mościcach nagle zasłabła 25-letnia kobieta. Uczennica wezwała pogotowie ratunkowe i z pomocą dwóch kolegów przystąpiła do natychmiastowej reanimacji. Po przybyciu karetki lekarze zgodnie stwierdzili, że tylko dzięki fachowej pomocy kobieta przeżyła i teraz wraca do zdrowia. Umiejętności udzielania pierwszej pomocy Magda nabyła podczas kursu zorganizowanego w Szkole Ratownictwa Medycznego działającej w Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, jednostce podlegającej tarnowskiemu starostwu.
Magda Michalska uratowała życie drugiemu człowiekowi

– Ten przypadek uratowania życia drugiemu człowiekowi powinien zwrócić uwagę na to, co robimy od wielu lat. Szkolimy uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy, propagujemy wiedzę na ten temat. Uczestnikom kursów wręczamy certyfikaty, które odnawia się co roku – powiedział wicestarosta Mirosław Banach. Starostwo Powiatowe w Tarnowie przeznacza blisko 10 tys. zł rocznie na takie szkolenia. Przechodzą je – oprócz uczniów – także strażacy-ochotnicy, pracownicy starostwa oraz innych jednostek podlegających powiatowi.

Wicestarosta Mirosław BanachWicestarosta tarnowski podczas konferencji prasowej zapowiedział rozpoczęcie akcji „Ratownicy są wśród nas”. – Ratowników jest jednak cały czas niewielu, dlatego proponuję włączyć w szkolenia także firmy z terenu powiatu i miasta. Chciałbym, aby w zakładzie pracy była chociażby jedna, dwie osoby, które potrafią udzielić pierwszej pomocy – powiedział wicestarosta. Mirosław Banach w tej sprawie zwróci się w pierwszej kolejności do prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, aby skierował na szkolenia urzędników magistratu.

Szkoła Ratownictwa Medycznego działa w Tarnowie od 10 lat. W ostatnich miesiącach „pęka w szwach”. Szkolenia prowadzone są nawet w sobotę i niedzielę. Przeszkolenie jednej osoby kosztuje około 300 zł. Pieniądze w całości przeznaczone są na zakup sprzętu, na którym szkolą się uczestnicy. A nie są to tanie urządzenia – fantom, na którym ćwiczy się sztuczne oddychanie kosztuje 10 tys. zł!

A Magdalena Michalska, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie za swój czyn zostanie uhonorowana podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego. Z rąk starosty odbierze specjalną nagrodę ufundowaną przez starostwo.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt