Zielony Pierścień Tarnowa realizuje projekt utworzenia klastra energii, który ma doprowadzić do stworzenia nowoczesnego środowiska współpracującego na bazie najnowszych, innowacyjnych technologii w zakresie badań, wdrożeń i kształcenia kadr z zapewnieniem transferów wiedzy, środków i technologii.
Celem powstania klastra jest dążenie do poprawy stany środowiska w tym jakości powietrza, poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienia lokalnej gospodarki za pośrednictwem optymalizacji wykorzystania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w szczególności odnawialnych źródeł energii.
W założeniu misją klastra ma być poprawa stanu środowiska na obszarze Powiatu Tarnowskiego.
Porozumienie dotyczące utworzenia klastra z początkiem kwietnia br. podpisało osiem samorządów z terenu powiatu - w tym: Powiat Tarnowski oraz gminy: Skrzyszów, Żabno, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Radłów i Lisa Góra, jak również Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa i firmy AEGM Adam Flaga i Archigon. Koordynacją projektu zajmuje się Zielony Pierścień Tarnowa.
Klaster ma być platformą współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami i instytucjami, które włączą się w realizację jego celów.
W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja na temat opracowania strategii rozwoju klastra. Będzie ona opierała się na wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Energii. Temat ten przedstawił partnerom projektu przedsiębiorca ze Skrzyszowa - Adam Flaga. Podkreślił on, iż strategia musi być na tyle dobrze przemyślanym przedsięwzięciem, aby w przyszłości była narzędziem do sprawnego funkcjonowania klastra z dogłębną analizą ekonomiczną i finansową planowanych przedsięwzięć.
W spotkaniu Zarząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował Etatowy Członek Zarządu - Jacek Hudyma.