W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, wieńcząca realizację projektu mobilnego przewodnika turystycznego po „Szlaku Architektury Drewnianej”.
Szczegóły realizacji projektu omówił Marcin Pałach, Dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej: - W ubiegłym roku otrzymaliśmy grant Urzędu Marszałkowskiego na pierwszą część realizacji projektu. Wówczas wykonaliśmy aplikację w języku polskim na dwa systemy operacyjne Android i IOS. Aplikacja składa się ze stu obiektów, w tym 46 obiektów na „Szlaku Architektury Drewnianej” i 54 innych ważnych atrakcji turystycznych w regionie.
- W tym roku otrzymaliśmy, jako Tarnowska Organizacja Turystyczna, kolejny grant na rozbudowę tego systemu. Warto przypomnieć, iż ta realizacja została dostrzeżona w branży mobilnych technologii, otrzymując nominację do nagrody Mobile Trends Awards.
- Rozbudowa systemu objęła jej adaptację na trzeci system Windows Phone oraz nową wersję językową, dedykowaną oczywiście językowi angielskiemu, który jest językiem uniwersalnym - mówił Marcin Pałach.
- Dla osób, które nie korzystają jeszcze z nowoczesnych narzędzi, takich jak smartfony czy tablety, wydaliśmy mapę po regionie tarnowskim, składającą się z dwóch części, czyli mapy w skali 1:100 tys., z najnowszymi szlakami turystycznymi, aktualnymi atrakcjami turystycznymi, jak również aktualną siecią dróg. Druga część to plan Tarnowa w skali 1:15 tys., opracowany pod kątem turystycznym. Na mapie jest również szczegółowa instrukcja, dotycząca pobierania i korzystania z aplikacji. Obecnie rozpoczęliśmy intensywną promocję aplikacji na targach turystycznych, w centrach informacji, poprzez media oraz za pośrednictwem instytucji z branży turystycznej - tłumaczył Dyrektor TCI.
Zastępca Prezydenta Tarnowa, a zarazem Wiceprezes TOT-u, Krystyna Latała podkreśliła rolę promocyjną aplikacji: - Mamy bardzo nowoczesny przewodnik turystyczny. Jest on jednocześnie formą współpracy samorządu terytorialnego z lokalną branżą turystyczną. Przewodnik omawia zabytki, jak również obiekty branzy gastronomicznej, hotele. Jest to forma promocji tego co jest interesującego w regionie, a zarazem dla turysty ukazuje ona stronę praktyczną ewentualnego planowana zwiedzania i wypoczynku. Warto dodać, iż jest to także promocja naszych przedsiębiorców, co ma niebagatelne znaczenie.
Joanna Dobroś, Sekretarz Zarządu TOT-u i Wiceprezes Zarządu Hotelu Tarnovia zaznaczyła, iż turyści, którzy przyjeżdżają do naszego regionu są zainteresowani różnego rodzaju materiałami promocyjnymi i turystycznymi.
- Coraz częściej zdarzają się przypadki, iż pomagamy gościom zagranicznym, anglojęzycznym instalować aplikację smartsat. Jestem naprawdę zadowolona, że możemy naszym gościom móc udostępniać nowoczesne narzędzie i ułatwiać im dostęp do informacji. Również mapy cieszą się zainteresowaniem turystów goszczących w naszym hotelu - mówiła Joanna Dobroś.
Z kolei Mirosław Banach, Wicestarosta Tarnowski i Prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej podziękował wszystkim restauratorom, uczestniczącym w Tarnowskich Dionizjach, które były udanym przedsięwzięciem i będą kontunuowanie w kolejnych latach. Mirosław Banach poinformował również, że w kolejnych edycjach Dionizji nagradzani będą ci restauratorzy, którzy będą mieć największy wkład i wykażą się największym zaangażowaniem w organizację tego wydarzenia. W bieżącym roku najwyższą ocenę otrzymała tarnowska restauracja Sztyler.
Wicestarosta poinformował także, iż niebawem nastąpi otwarcie nowej siedziby TOT-u, która będzie się mieścić na ul. Wekslarskiej 11 w Tarnowie: - Lokal jest już wyremontowany, obecnie czekamy na jego umeblowanie i już teraz zapraszamy Państwa na jego otwarcie. To również ułatwi nam promocję naszych projektów i przedsięwzięć.