Piętnaście lat temu w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na pokładzie znajdowała się także liczna reprezentacja Sejmu, Senatu oraz urzędnicy Kancelarii Prezydenta.
Czytaj więcej...
Podczas spotkania władz Powiatu Tarnowskiego z utalentowanymi judoczkami - Nataszą i Niną Potok, oraz ich trenerem - Markiem Srebro, starosta tarnowski Jacek Hudyma wręczył nagrody finansowe za wybitne sukcesy sportowe, w tym zdobycie złotego i srebrnego medalu w Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Judo we Włoszakowicach. Sukcesów gratulowali im także, wicestarosta Roman Łucarz, członkowie zarządu: Tomasz Stelmach i Mateusz Janiczek oraz radni powiatowi - Bogdan Płachno i Tomasz Schabowski, którzy byli również wnioskodawcami przyznania nagrody.
Czytaj więcej...
Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się seminarium z okazji Światowego Dnia Autyzmu. Ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom powiatowego konkursu plastycznego pod nazwą „Autyzm – zrozum, zaakceptuj, wspieraj”.
Czytaj więcej...
Mija 20 lat od śmierci świętego Jana Pawła II. Papież, który stał na czele Kościoła Katolickiego od 1978 roku przez ponad 26 lat, odszedł 2 kwietnia 2005 roku, żegnany przez ludzi z całego świata. W Tarnowie, pod pomnikiem św. Jana Pawła II na Placu Katedralnym w Tarnowie, symboliczne wiązanki złożyli przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnowskiego: Starosta i wicestarosta tarnowski: Jacek Hudyma i Roman Łucarz oraz członkowie zarządu, Tomasz Stelmach i Mateusz Janiczek.
Czytaj więcej...
W powiecie tarnowskim zakończyła pracę Powiatowa Komisja Lekarska, która funkcjonowała od 3 lutego 2025 r. W spotkaniu podsumowującym tegoroczną kwalifikację uczestniczyli Jacek Hudyma, Starosta Tarnowski, ppłk Cezary Pązik, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, oraz Wojciech Mik, Dyrektor Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
Czytaj więcej...
Starostwo Powiatowe w Tarnowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Ta strona internetowa jest niezgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
Informacje zamieszczone w formie załączników nie są dostępne cyfrowo w całości ponieważ pochodzą od podmiotów zewnętrznych i zostały przekazane do publikacji wyłącznie w postaci papierowej wymagającej przetworzenia do postaci elektronicznej (skany).
Informacje zamieszczone w formie artykułów lub załączników nie są dostępne cyfrowo w całości ponieważ zostały opublikowane przed dniem 23 września 2018 r. lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań Starostwa.
Część z publikowanych zdjęć nie posiada poprawnego opisu alternatywnego, do filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i głuchych.
Strona internetowa Starostwa Powiatowego w Tarnowie posiada ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
nawigacja klawiaturą,
zmiana kontrastu,
możliwość powiększenie wielkości liter,
możliwość zwiększenia interlinii oraz odstępów pomiędzy literami.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Wydział Informatyki - mejlowo dostepnosc@powiat.tarnow.pl lub telefonicznie 48 146883322.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
swoje imię i nazwisko,
swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Szczegółowo zasady wnoszenia skarg, informowania o braku dostępności oraz przydatne formularze są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie w dziale Zapewnienie Dostępności.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Starostwo Powiatowe w Tarnowie
Prowadzi podstawową działalność w czterech lokalizacjach na terenie miasta Tarnowa:
Budynki zlokalizowane przy ul. Narutowicza 38 i ul. Nowej 3 spełniają w zdecydowanej większości minimalne wymagania określone w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej:
przestrzenie komunikacyjne budynków są wolne od barier poziomych i pionowych (komunikacja pozioma - korytarze na jednym poziomie, komunikacja pionowa - windy, przy czym winda w budynku przy ul. Narutowicza 38 nie posiada informacji głosowej, wymiana windy m.in. w celu zapewnienia spełnianie wymagań dostępności została zaplanowana na rok 2025),
zainstalowano urządzenia lub zastosowano środki techniczne i rozwiązania architektoniczne, które umożliwiają dostęp do pomieszczeń (windy, rozkładany podjazd dla wózków inwalidzkich zapewniający dostęp do sali konferencyjnej dla osób z niepełnosprawnością),
zapewniono wstęp do budynku osobie korzystającej z psa asystującego,
zapewniono osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe i świetlne, oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia, ćwiczenia i instrukcje dla osób funkcyjnych.
Budynek przy ul. Ostrogskich 7 spełnia minimalne wymagania określone w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej. Przy wejściu głównym znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz z uwagi na to, iż wejście poprzedzone jest schodami, został zamontowany podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dostęp do pomieszczeń biurowych usytuowanych na piętrach odbywa się z poziomu parteru z wykorzystaniem windy. Istnieje także możliwość poruszania się po obiekcie z psem asystującym.
Budynek przy ul. Urszulańskiej nie spełnia minimalnych wymagań określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej.
Ponadto w 18 obiektach zlokalizowanych na terenie powiatu tarnowskiego, w tym w siedzibie głównej Starostwa, prowadzona jest obsługa klientów polegająca na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. 17 budynków udostępnionych jest przez inne podmioty publiczne. Dostępność architektoniczna tych obiektów przedstawia się następująco:
we wszystkich zapewniony jest wstęp osobie korzystającej z psa asystującego,
w 16 zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osób ze szczególnymi potrzebami,
w 16 przestrzenie komunikacyjne są wolne od barier poziomych i pionowych,
w 14 zainstalowano urządzenia lub zastosowano środki techniczne i rozwiązania architektoniczne, które umożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami dostęp do pomieszczeń.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W budynkach zlokalizowanych przy ul. Narutowicza 38, ul. Nowej 3 i Ostrogskich 7:
zamontowano oznakowania kierunkowe dla osób niewidomych:
w siedzibie głównej urzędu - ścieżki naprowadzające na parterze,
w siedzibie głównej urzędu oraz w budynku przy ul. Ostrogskich 7 - oznakowanie poręczy brajlem oraz wypukłymi strzałkami, prowadzącymi na piętra oraz oznakowanie toalet i pomieszczeń biurowych brajlem i wypukłą czcionką,
w budynku przy ul. Nowej - oznakowanie toalet i pomieszczeń biurowych brajlem i wypukłą czcionką),
zapewniono informację na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy (tablice informacyjne, portier, pracownicy Dziennika Podawczego), zamontowano pętle indukcyjne:
budynek przy ul. Narutowicza 38 wyposażony jest w jedną pętlę indukcyjną powierzchniową (sala konferencyjna na parterze) oraz cztery pętle indukcyjne stanowiskowe (Dziennik Podawczy, punkt obsługi klientów w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Budownictwa - pokój nr 105, biuro referatu ds. realizacji projektów z zakresu edukacji, kultury i spraw społecznych - pokój nr 320 oraz kasa - pokój nr 308),
budynek przy ul. Nowej 3 wyposażony jest w dwie pętle indukcyjne stanowiskowe (kasa - pokój nr 110 oraz punkt obsługi klientów - pokój nr 304),
budynek przy ulicy Ostrogskich 7 - wyposażony jest w cztery pętle indukcyjne na każdej kondygnacji - na parterze na stanowisku ds. transportu, na pierwszym piętrze w kasie oraz na sali obsługi klientów w spraw dotyczących praw jazdy, na drugim piętrze na sali obsługi klienta w sprawach dotyczących rejestracji pojazdów.
Pozostałe budynki nie są wyposażone w urządzenia lub środki techniczne do obsługi osób głuchych. Jednocześnie każdej osobie doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się zapewniono pomoc w załatwieniu sprawy przy udziale dostępnego on-line tłumacza języka migowego (szczegóły opisano poniżej).
Także we wszystkich obiektach, w których prowadzona jest obsługa klientów polegająca na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej zapewniona jest informacja na temat rozkładu pomieszczeń, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy.
Inne informacje i oświadczenia
Każdej osobie doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, Starostwo Powiatowe w Tarnowie zapewnia pomoc w załatwieniu sprawy urzędowej.
Pomoc ta realizowana jest przy udziale dostępnego on-line tłumacza języka migowego.
W celu skorzystania z tej formy pomocy, wystarczy zgłosić się osobiście w Starostwie w miejscu załatwiania sprawy.
W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową www.powiat.tarnow.pl, odnaleźć i kliknąć w piktogram (obrazek) dwóch migających dłoni. Tłumacz może pomóc osobie w kontakcie z pracownikiem Starostwa załatwiającym sprawę jak również pomóc w zapoznaniu się z treścią informacji zamieszczonych na stronie internetowej Starostwa.
Wszelkie informacje przekazywane podczas każdej formy kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego mają charakter poufny.
Obie formy pomocy są bezpłatne i dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
W załatwieniu sprawy, poza tłumaczem języka migowego, osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, ma także prawo do korzystania z pomocy osoby przybranej, która ukończyła 16 lat i została przez nią wybrana w celu ułatwienia porozumiewania się (podstawa prawna: ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się).