dzisiaj jest: 21 listopada 2024 r.   ::    imieniny: Albert, Janusz, Konrad

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Programy Unii Europejskiej

"Z pomocą niepełnosprawnym" i "Rozwijamy kompetencje niepełnosprawnych"

baner kl nss ue efs

Projekty na finiszu

Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom "PROMETEUSZ" z siedzibą w Zbylitowskiej Górze oraz Powiat Tarnowski (partner projektów) uprzejmie informują, że dobiega końca okres realizacji projektów pod nazwą "Z pomocą niepełnosprawnym" oraz "Rozwijamy kompetencje niepełnosprawnych", które realizowano w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekty miały na celu realizację programu rozwojowego Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego funkcjonujących w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze oraz były odpowiedzią na zgłoszone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych SPS i GS problemy dotyczące usprawnienia intelektualnego i fizycznego.

Potrzeba realizacji projektu wynikała z problemów zdiagnozowanych na podstawie orzeczeń uczestników projektu o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinii pedagogów, które dotyczą rozwoju kompetencji kluczowych. Łącznie wsparciem zostało objętych 10 uczniów SPS i 23 uczniów GS oraz 8 nauczycieli SOSW.

W ramach projektu "Z pomocą niepełnosprawnym" dla SPS o wartości 45 383,24 zł realizowane były:

  1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawczych:
    1. z matematyki skierowano do 8 uczniów w wymiarze 60 godzin. Zajęcia zorganizowano w 2 grupach po 4 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć prowadzonych metodą Montessori. Celem zajęć było wyrównanie braków edukacyjnych w zakresie kompetencji matematycznych i odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.
    2. z języka ojczystego skierowano do 8 uczniów w wymiarze 120 godzin. Zajęcia zorganizowano w 4 grupach po 2 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć było usprawnienie komunikacji werbalnej, rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym i odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.
    3. z arteterapii skierowano do 10 uczniów w wymiarze 60 godzin. Zajęcia zorganizowano w 2 grupach po 5 uczniów. Każda grupa przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Zajęcia kształtowały świadomość i ekspresję kulturalną, pobudzały aktywność twórczą, wyobraźnię i stymulowały zmysły. Program zajęć obejmował terapię przez plastykę m.in. wykonywanie kwiatów z bibuły i krepiny, malowanie pejzaży, malowanie na szkle, wykonywanie palm itp. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.

      W/w zajęcia odbywały się bezpośrednio po lekcjach na terenie obiektów SOSW, które wraz z wyposażeniem udostępnił Powiat Tarnowski (partner projektu).
      W ramach projektu zostało przeprowadzone szkolenie z regionalizmu dla czterech nauczycieli SOSW w Zbylitowskiej Górze. Do zajęć z matematyki i języka ojczystego uczniowie otrzymali podręczniki. Do zajęć z matematyki, języka ojczystego i arteterapii zakupiono materiały pomocnicze. Na wszystkich zajęciach uczniowie otrzymali napoje i słodycze.

  2. Zajęcia specjalistyczne:
    1. z hipoterapii skierowano do 8 uczniów w wymiarze 120 godzin i zorganizowano w 4 grupach po 2 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć było usprawnienie fizyczne UP, rozwój kompetencji społecznych i aktywności poznawczej. Zajęcia odbywały się po lekcjach raz w tygodniu po dwie 60 minutowe godziny na terenie obiektów SOSW, które wraz z 4 końmi udostępnił Powiat Tarnowski.

W ramach projektu "Rozwijamy kompetencje niepełnosprawnych" dla GS o wartości 45382,15 zrealizowane były zajęcia:

  1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawczych:
    1. z matematyki skierowano do 12 uczniów w wymiarze 60 godzin. Zajęcia zorganizowano w 2 grupach po 6 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć prowadzonych metodą Montessori. Celem zajęć było wyrównanie braków edukacyjnych w zakresie kompetencji matematycznych i odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.
    2. z języka ojczystego skierowano do 18 uczniów w wymiarze 90 godzin. Zajęcia zorganizowano w 3 grupach po 6 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć było usprawnienie komunikacji werbalnej, rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym i odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.
    3. z informatyki skierowano do 12 uczniów w wymierzę 60 godzin. Zajęcia zorganizowano w 2 grupach po 6 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć było wyrównywanie braków edukacyjnych w zakresie kompetencji informatycznych i odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.
    4. kulturalne skierowano do 8 uczniów w wymiarze 30 godzin. Zajęcia zorganizowano w 1 grupie, która przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Zajęcia kształtowały świadomość i ekspresję kulturalną, pobudzały aktywność twórczą, wyobraźnię i stymulowały zmysły. Program zajęć obejmował malowanie na szkle, zalipiańską sztukę, wykonanie palm itp. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.

      W/w zajęcia odbywały się bezpośrednio po lekcjach na terenie obiektów SOSW, które wraz z wyposażeniem udostępnił Powiat Tarnowski (partner projektu).
      W ramach projektu zostało przeprowadzone szkolenie z regionalizmu dla czterech nauczycieli SOSW w Zbylitowskiej Górze. Do zajęć z matematyki i języka ojczystego uczniowie otrzymali podręczniki. Do zajęć z matematyki, języka ojczystego i kulturalnych zakupiono materiały pomocnicze. Na wszystkich zajęciach uczniowie otrzymali napoje i słodycze oraz na zajęcia kulturalne pomoce.

  2. Zajęcia specjalistyczne:
    1. z hipoterapii skierowano do 8 uczniów w wymiarze 120 godzin i zorganizowano w 4 grupach po 2 uczniów. Każda z grup przeszła 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć było usprawnienie fizyczne UP, rozwój kompetencji społecznych i aktywności poznawczej. Zajęcia odbywały się po lekcjach raz w tygodniu po dwie 60 minutowe godziny na terenie obiektów SOSW, które wraz z 4 końmi udostępnił Powiat Tarnowski.

Problemy uczniów stanowią istotną barierę w rozwoju. Uzyskane wsparcie przyczyniło się do szybszego rozwoju podczas projektu, uczniowie wykorzystają wiedzę na dalszej ścieżce edukacyjnej. Grupę docelową stanowili uczniowie niepełnosprawni z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ponieważ wymagają pomocy w rozwiązywaniu problemów, które opierają się na indywidualnym programie edukacyjnym, ustalonym dla każdego ucznia na podstawie oceny poziomu jego funkcjonowania z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego.


Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom "PROMETEUSZ" z siedzibą w Zbylitowskiej Górze w partnerstwie z Powiatem Tarnowskim w okresie od 01 stycznia 2014 do 31 lipca 2014 roku będzie realizowało projekty pod nazwą "Z pomocą niepełnosprawnym" oraz "Rozwijamy kompetencje niepełnosprawnych” w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Projekty są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Projekty mają na celu realizację programu rozwojowego Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego funkcjonujących w ramach Zespołu Szkół Specjalnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze oraz są odpowiedzią na zgłoszone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych SPS i GS problemy dotyczące usprawnienia intelektualnego i fizycznego.

Potrzeba realizacji projektu wynika z problemów zdiagnozowanych na podstawie orzeczeń uczestników projektu o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinii pedagogów, które dotyczą rozwoju kompetencji kluczowych. Łącznie wsparciem zostanie objętych 10 uczniów SPS oraz 23 uczniów GS.

W ramach projektu "Z pomocą niepełnosprawnym" dla SPS o wartości 45 383,24 zł realizowane będą:

  1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawczych:
    1. z matematyki skierowane do 8 uczniów w wymiarze 60 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 2 grupach po 4 uczniów. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć prowadzonych metodą Montessori. Celem zajęć będzie wyrównanie braków edukacyjnych w zakresie kompetencji matematycznych i będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny
    2. z języka ojczystego skierowane do 8 uczniów w wymiarze 120 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 4 grupach po 2 uczniów. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć będzie usprawnienie komunikacji werbalnej, rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym i będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny
    3. z arteterapii skierowane są do 10 uczniów w wymiarze 60 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 2 grupach po 5 uczniów. Każda grupa przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Zajęcia kształtować będą świadomość i ekspresję kulturalną, pobudzać aktywność twórczą, wyobraźnię i stymulować zmysły. Program zajęć obejmuje terapię przez plastykę m.in. wykonywanie kwiatów z bibuły i krepiny, malowanie pejzaży, malowanie na szkle, wykonywanie palm itp. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.

      W/w zajęcia odbywać się będą bezpośrednio po lekcjach na terenie obiektów SOSW, które wraz z wyposażeniem udostępni Powiat Tarnowski. W ramach projektu zostanie przeprowadzone szkolenie z regionalizmu dla dwóch nauczycieli SOSW w Zbylitowskiej Górze. Do zajęć z matematyki i języka ojczystego uczniowie otrzymają podręczniki. Do zajęć z matematyki, języka ojczystego i arteterapii zakupione zostaną materiały pomocnicze. Na wszystkich zajęciach uczniowie otrzymają napoje i słodycze.
  2. Zajęcia specjalistyczne:
    1. z hipoterapii skierowane są do 8 uczniów w wymiarze 120 godzin i zorganizowane będą w 4 grupach po 2 uczniów. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć będzie usprawnienie fizyczne UP, rozwój kompetencji społecznych i aktywności poznawczej. Zajęcia będą po lekcjach raz w tygodniu po dwie 60 minutowe godziny na terenie obiektów SOSW, które wraz z 4 końmi udostępni Powiat Tarnowski.

plakat - ulotka

W ramach projektu "Rozwijamy kompetencje niepełnosprawnych” dla GS o wartości 45382,15 zł realizowane będą zajęcia:

  1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawczych:
    1. z matematyki skierowane do 12 uczniów w wymiarze 60 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 2 grupach po 6 uczniów. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć prowadzonych metodą Montessori. Celem zajęć będzie wyrównanie braków edukacyjnych w zakresie kompetencji matematycznych i będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny
    2. z języka ojczystego skierowane do 18 uczniów w wymiarze 90 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 3 grupach po 6 uczniów. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć będzie usprawnienie komunikacji werbalnej, rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym i będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny
    3. z informatyki skierowane do 12 uczniów w wymierzę 60 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 2 grupach po 6 uczniów. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć będzie wyrównywanie braków edukacyjnych w zakresie kompetencji informatycznych i będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny
    4. kulturalne skierowane są do 8 uczniów w wymiarze 30 godzin. Zajęcia będą zorganizowane w 1 grupie, która przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Zajęcia kształtować będą świadomość i ekspresję kulturalną, pobudzać aktywność twórczą, wyobraźnię i stymulować zmysły. Program zajęć obejmuje malowanie na szkle, zalipiańską sztukę, wykonanie palm itp. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu po dwie 45 minutowe godziny.

      W/w zajęcia odbywać się będą bezpośrednio po lekcjach na terenie obiektów SOSW, które wraz z wyposażeniem udostępni Powiat Tarnowski. W ramach projektu zostanie przeprowadzone szkolenie z regionalizmu dla dwóch nauczycieli SOSW w Zbylitowskiej Górze. Do zajęć z matematyki, języka ojczystego uczniowie otrzymają podręczniki. Do zajęć z matematyki, języka ojczystego i kulturalnych zakupione zostaną materiały pomocnicze. Na wszystkich zajęciach uczniowie otrzymają napoje i słodycze.
  2. Zajęcia specjalistyczne:
    1. z hipoterapii skierowane są do 8 uczniów w wymiarze 120 godzin i zorganizowane będą w 4 grupach po 2 uczniów w grupie. Każda z grup przejdzie 30 godzinny cykl zajęć. Celem zajęć będzie usprawnienie fizyczne UP, rozwój kompetencji społecznych i aktywności poznawczej. Zajęcia będą po lekcjach raz w tygodniu po dwie 60 minutowe godziny na terenie obiektów SOSW, które wraz z 4 końmi udostępni Powiat Tarnowski.

plakat - ulotka

Problemy uczniów stanowią istotną barierę w rozwoju. Uzyskane wsparcie przyczyni się do szybszego rozwoju podczas projektu, uczniowie wykorzystają wiedzę na dalszej ścieżce edukacyjnej. Grupę docelową stanowią uczniowie niepełnosprawni z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ponieważ wymagają pomocy w rozwiązywaniu problemów, które opierają się na indywidualnym programie edukacyjnym, ustalonym dla każdego ucznia na podstawie oceny poziomu jego funkcjonowania z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w SOSW w Zbylitowskiej Górze do udziału w projekcie. Rekrutacja planowana w styczniu 2014 roku.

Więcej informacji w Biurze Projektu:
Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „PROMETEUSZ”
Zbylitowska Góra
ul. Zbylitowskich 95
33-113 Zgłobice
tel. 014 633 19 30

z pomoca n plakat

z pomoca n ulotka

rozwijamy kompetencje n plakat

rozwijamy kompetencje n ulotka

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt