W związku z przepisami ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 723 z późniejszymi zmianami) stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, utworzone na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (t. j. Dz.U. z 2017 r., poz. 210 z późniejszymi zmianami) oraz fundacje ustanowione na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t. j. Dz.U. z 2018r., poz. 1491) są zobowiązane do wypełniania obowiązków wynikających z zapisów przywołanej powyżej ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Do instytucji obowiązanych zalicza się m. in. fundacje oraz w stowarzyszenia posiadające osobowość prawną w zakresie w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzona jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane.
Niezastosowanie się do obowiązków wynikających z ustawy skutkować będzie zastosowaniem sankcji, wynikających z Rozdziału 13 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Mając powyższe na uwadze, na mocy art. 130 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, art. 25 a ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz art. 14 a ustawy o fundacjach, organ nadzorujący zwraca się z prośbą o niezwłoczne zgłaszanie faktu podlegania przepisom ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Informację należny składać na adres Starostwa Powiatowego w Tarnowie. W przypadku Klubów Sportowych, działających w formie stowarzyszeń, posiadających osobowość prawną z dopiskiem: Wydział Edukacji, Kultury i Sportu. Gdy instytucją obowiązaną jest stowarzyszenie posiadające osobowość prawną albo fundacja z adnotacją Wydział Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich.