dzisiaj jest: 24 lipca 2024 r.   ::    imieniny: Kinga, Krystyna, Olga

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Żołnierzy Niezłomnych uczcimy podczas koncertu w Żabnie

ndpzw 2020 zap miniTradycją Powiatu Tarnowskiego stało się już, iż samorząd powiatowy organizuje regionalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w formule koncertowej, zapraszając mieszkańców do muzycznej refleksji nad losami tych, których w historii Polski określamy mianem „Wyklętych” i „Niezłomnych”. W bieżącym roku dedykowany im koncert odbędzie się 28 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.

- Po raz kolejny oddamy hołd bohaterskiemu pokoleniu Polaków, które w obliczu nowej okupacji nie straciło nadziei i nie poddało się, mając na uwadze nawet ogrom beznadziei, w jakiej znalazła się Polska wraz z końcem II wojny światowej - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Żołnierze Niezłomni walczyli o wolną Polskę do ostatniej kropli krwi, stając się wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń.

Koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, na który zaprasza Starosta Tarnowski Roman Łucarz, odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie w piątek 28 lutego. Początek wydarzenia nastąpi o godzinie 18.00.

ndpzw 2020 zap 1

Program koncertu przygotowało Stowarzyszenie PASSIONART. Jego idea została ujęta w ramy festiwalu „Wolnej i Niezawisłej”. Szerokie grono profesjonalnych artystów zaprezentuje między innymi takie utwory jak: „Taki Kraj”, „Kołysanka”, „Rozstrzelana Armia”, „Wilno”, czy też „Przysięga”. Ich aranżerami są Marek Pawełek i Janusz Wierzgacz. Wykonawcami koncertu będą: Janusz Wierzgacz (dyrygent), Katarzyna Guran (sopran), Angelica Maszczak (alt), Mateusz Prendota (tenor), Jakub Grzybowski (baryton), Marek Pawełek (pianino, akordeon), Witold Góral (gitara klasyczna), Paweł Kuźmicz (gitara basowa), Grzegorz Fieber (perkusja). Towarzyszyć im będą Kwartet Smyczkowy i Kwartet Wokalny PASSIONART.

- W 2017 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem PASSIONART zrealizowaliśmy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, także w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, piękny koncert pod hasłem „Amor Patriae Nostra Lex”, który zapadł głęboko w naszej pamięci - przypomina Roman Łucarz. - Zapraszam naszych mieszkańców do uczestnictwa w koncercie „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” - 28 lutego w Żabnie. Będzie to wyjątkowe połączenie refleksji historycznej z doświadczeniem artystycznym, a także uczczenie tego ważnego święta państwowego, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zachęca Starosta Tarnowski.

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach zwraca uwagę na fakt, że samorząd powiatowy stara się wprowadzać, obok tradycyjnych, także nowoczesne formy patriotyzmu. - Młodzieży uczęszczającej do naszych szkół proponujemy między innymi uczestnictwo w seansach filmowych w kinie, podczas których prezentowane są filmy tematycznie związane z historią Polski  - tłumaczy. - W marcu, w związku ze świętem Żołnierzy Niezłomnych, będzie to seans filmu „Historia Roja”.

Symbolami powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są niezmiennie, pochodzące z ziemi tarnowskiej, trzy postacie polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej - płk Adam Boryczka ps. „Brona” z Wierzchosławic, kpt. Jan Dubaniowski ps. „Salwa”, który organizował partyzantkę w okolicach Zakliczyna i Jan Jandziś ps. „Sosna” z Jodłówki-Wałek.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt