dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Uczniowie szkół powiatowych na pokazie filmu „Zrodzeni do szabli”

szabla film miniW ramach edukacji patriotycznej i filmowej młodzieży szkół ponadpodstawowych Zarząd Powiatu Tarnowskiego zorganizował w Centrum Sztuki Mościce seans filmu „Zrodzeni do szabli” w reżyserii Pawła Deląga. Ten niezwykły film fabularno-dokumentalny prezentuje symbolikę szabli polskiej, a także tradycje i zwyczaje szlacheckie z nią związane.

Akcja filmu rozgrywa się w XVII-wiecznej Polsce. Jego bohater i narrator, młody szlachcic polski Błażej Wronowski, rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza, który jest weteranem wojny moskiewskiej.

szabla film 1

Obraz ma na celu między innymi odtworzenie tak zwanej sztuki krzyżowej, czyli staropolskiej koncepcji walki szablą. Była to główna idea jaka przyświecała twórcom tego filmu - Januszowi Sieniawskiemu i jego synom. 

szabla film 2

- Film w niezwykły i sugestywny sposób prezentuje to zagadnienie, które tak bardzo wyróżnia kulturę szlachecką dawnej Rzeczypospolitej na tle innych krajów europejskich tej epoki - podkreśla Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu, który czynił starania, aby młodzież szkół ponadpodstawowych Powiatu Tarnowskiego miała możliwość zapoznania się z filmem „Zrodzeni do szabli". - Film ma duże walory edukacyjne. Pięknie ukazuje relacje mistrz - uczeń. Uwypukla te wartości, które legły u podstaw funkcjonowania Rzeczypospolitej w XVII wieku.

szabla film 3

- W pokazie wzięło udział ponad sześciuset naszych uczniów. Po seansie nagrodzili oni twórców gromkimi brawami, co było dowodem na bardzo dobry odbiór filmu. Będziemy kontynuować tą formułę edukacji patriotycznej, łącząc ją ze sztuką filmową - mówi Tomasz Stelmach.

szabla film 4

Film „Zrodzeni do szabli” został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa. Wśród ekspertów wypowiadających się w filmie pojawiają się między innymi językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt