dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Większość Polaków jest dumna z polskiej żywności

prez wierzch 2020 miniW obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Powiedział, że były trzykrotny premier i przywódca chłopów polskich był jedną z największych postaci w naszej historii - wielkim politykiem i państwowcem. Nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała.

Uroczyste urodziny jednego z ojców naszej niepodległości w jego rodzinnej miejscowości od 2014 roku organizuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. To kontynuacja spotkań przy Grobie Wincentego Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna.

prez wierzch 2020 1

W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wygłaszane są podczas nich także ważne polityczne deklaracje. To właśnie w Wierzchosławicach - w 2014 roku - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus.

prez wierzch 2020 2

Tegoroczne obchody tradycyjnie zainaugurowała Msza święta w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Grób Witosa na tamtejszym cmentarzu parafialnym, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

prez wierzch 2020 3

Podczas konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Wincenty Witos był nie tylko człowiekiem, który pracował na roli, który wychowywał się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem i państwowcem.

prez wierzch 2020 4

- Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów poprzez osobę Wincentego Witosa. Był on w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała - akcentował Prezydent.

prez wierzch 2020 5

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że zdążając drogą wytyczoną przez Witosa osiągniemy Polskę taką, o jakiej on marzył, w której polski rolnik, polska wieś rzeczywiście będzie wszechstronnie wspierana przez państwo polskie.

prez wierzch 2020 6

- Polskę, w której polska wieś i polski rolnik będą bronieni przed wszelkimi niesprawiedliwymi atakami, które zdarzają się także w dzisiejszych czasach, choć większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z niezwykle ważnej misji jaką odgrywa dla nas wszystkich polskie rolnictwo. Nie mam żadnych wątpliwości, że większość Polaków jest dumna z polskiej żywości, że większość Polaków szczyci się naszymi wielkimi w tym zakresie tradycjami, a także tym, co dzisiaj polski rolnik jest w stanie zaoferować - podkreślał.

prez wierzch 2020 7

O roli jaką Witos odegrał w polskiej historii oraz aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie mówili Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Odczytane zostały też listy od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Biografię Wincentego Witosa z perspektywy historycznej przypomniał Zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

prez wierzch 2020 8
W wydarzeniu uczestniczyli także Europoseł Beata Szydło, Posłowie i Senatorowie, samorządowcy różnych szczebli oraz liczne delegacje z pocztami sztandarowymi. Współorganizatorem był samorząd Powiatu Tarnowskiego. Ceremonię na cmentarzu w Wierzchosławicach uświetniły Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa oraz Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.

prez wierzch 2020 9

Pełna treść wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy z uroczystości z 19 stycznia 2020 roku w Wierzchosławicach dostępna jest - tutaj.

prez wierzch 2020 10

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt