dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Łowczówek - pokoleniowa jedność Polaków

lowczowek 2019 rel miniZ udziałem Wojska Polskiego, harcerzy, pocztów sztandarowych i delegacji licznych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, przedstawicieli parlamentu oraz władz samorządowych różnych szczebli, na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, odbył się XXI Zlot Niepodległościowy, połączony z powiatowymi obchodami Święta Niepodległości.

List do uczestników uroczystości przysłał Premier Mateusz Morawiecki, a wziął w niej między innymi udział Ojciec Prezydenta RP prof. Jan Tadeusz Duda, pełniący od niedawna funkcję Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

lowczowek 2019 rel 1

Mimo rzęsistego deszczu i tym razem frekwencja dopisała na Zlocie Niepodległościowym, organizowanym w Łowczówku od dwudziestu jeden lat, w niedzielę poprzedzającą 11 listopada. Setki mieszkańców nie tylko Powiatu Tarnowskiego, uczciły pamięć i wielki wysiłek bojowy Legionistów Polskich.

lowczowek 2019 rel 2

W wydarzeniu uczestniczyli również parlamentarzyści - Poseł Norbert Kaczmarczyk oraz Senatorowie Włodzimierz Bernacki i Kazimierz Wiatr, Przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda i Edward Czesak z Zarządu Województwa, którzy oddali hołd poległym na tym wzgórzu żołnierzom I Brygady Legionów Polskich.

lowczowek 2019 rel 3

Mszę świętą polową odprawił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił także odnowiony cmentarz z mogiłami legionistów. W homilii powiedział, że miejsca takie jak Łowczówek pokazują pokoleniową jedność Polaków. - Troszczymy się o to miejsce, chociaż od krwawych walk na tym wzgórzu minął już przeszło wiek, bo mamy świadomość jaką cenę za wolność naszej Ojczyzny zapłacili legioniści, w wielu przypadkach młodzi chłopcy, przed którymi było całe życie. Ale też refleksja nad tym, że Polska mogła zaistnieć dzięki tak dużej daninie krwi, jest nam dzisiaj potrzebna i jest bardzo ważna - powiedział duszpasterz.

lowczowek 2019 rel 4

Starosta Tarnowski Roman Łucarz podziękował wszystkim, którzy mimo intensywnych opadów deszczu wzięli udział w uroczystości, modląc się za poległych legionistów i o pomyślność naszej Ojczyzny. Podkreślił, że pięknie wyglądające otoczenie cmentarza to przede wszystkim zasługa Wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika, który pozyskał pieniądze na zagospodarowanie terenu przed nekropolią. - Przychodzimy tutaj, bo pamiętamy o bohaterach, ale także naszą obecnością potwierdzamy troskę o to, aby Polska była wolna i niepodległa - powiedział Roman Łucarz.

lowczowek 2019 rel 5

Prof. Jan Tadeusz Duda stwierdził, iż jest wzruszony dostojeństwem miejsca i wymową uroczystości. - Kiedy patrzę na ten cmentarz i zgromadzonych tutaj ludzi to uświadamiam sobie jak jesteśmy silni duchem i jak silna jest nasza pamięć. Cieszy, że jest tu tak wielu młodych ludzi, że są reprezentanci różnych pokoleń. Dbałość o to miejsce to świadectwo naszej kultury, naszego patriotyzmu i wdzięczności względem tych, którzy przeszło sto lat temu walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny - mówił przewodniczący SWM.

lowczowek 2019 rel 6

Odczytano apel poległych, wojsko oddało salwy honorowe, złożone zostały wiązanki kwiatów przy kaplicy cmentarnej.

lowczowek 2019 rel 7

Zlot zakończyła biesiada przy ognisku. Śpiewano podczas niej pieśni żołnierskie i patriotyczne, można było posilić się wojskową grochówką. Wystawę produkowanego sprzętu zbrojeniowego zaprezentowały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

lowczowek 2019 rel 8

Organizatorem XXI Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku było Starostwo Powiatowe w Tarnowie wraz z Gminami Pleśna i Tuchów. Kompanię honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt