dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Mural na cześć Wincentego Witosa

mural w witos miniNa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach został odsłonięty mural „Wincenty Witos - Polonia Restituta”.  To inicjatywa Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Powstanie muralu dofinansował także Instytut Pamięci Narodowej.

- Ten mural jest pomnikiem namalowanym na cześć wielkiego męża stanu, jakim był trzykrotny premier RP Wincenty Witos, jeden z ojców niepodległej Polski - podkreślano wielokrotnie w trakcie tej patriotycznej uroczystości. Autorem muralu jest Ryszard Paprocki. - Centralną postacią muralu jest sam Witos, a postać stojąca za nim to personifikacja Polski - „Polonia”, która spogląda na mapę naszego kraju z zaznaczonymi bitwami wojny z bolszewikami. Polonia zawsze wspierała mężów stanu walczących o niepodległość, dodawała im siły i otuchy w walce - wyjaśniał artysta malarz.- Na przepasce włosów wprowadziłem napis POLONIA, aby nikomu do głowy nie przyszło, że to żona Witosa. Za Polonią i mapą symbol jednoznacznie kojarzony z Polską - wierzby, co nawiązuje symbolicznie do polskiej ziemi i sielskiego pejzażu.

mural w witos 1

Abstrakcyjne akcenty kolorystyczne po lewej stronie ściany głównej muralu symbolizują czasy utraconej niepodległości, zaborów, pożogi wojennej, wzlotów i upadków Polski. Dopiero w rejonie wierzb na ścianie głównej, tuż za „Polonią” pojawia się więcej bieli i czerwieni, ale nie jest to flaga polska. - Flaga byłaby tu całkowicie obcym elementem kompozycyjnym. Jest to kolor polskiej ziemi wyrażony symbolicznie w postaci biało czerwonych plam - przekonuje Ryszard Paprocki. Zapewniał, że dał Wierzchosławicom swój najpiękniejszy mural, bo dokładał niezwykłej staranności, zdając sobie sprawę z tego, jak ważną  postać w historii Polski maluje, jakim wybitnym człowiekiem był Wincenty Witos.

mural w witos 2

Starosta Tarnowski Roman Łucarz chwaląc się nowoczesnym kompleksem, w których stworzone zostały komfortowe warunki do nauki i rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci i pięknym muralem, podkreślał odwagę poprzedniego zarządu powiatu, który podjął decyzję o przeprowadzce ze Zbylitowskiej Góry i adaptacji budynku po byłej szkole w Dwudniakach. - Jeszcze trzy lata temu każdy, kto zobaczyłby jak wygląda ten teren nie uwierzyłby, że w tak krótkim czasie powstanie tutaj tak wspaniały kompleks, w którym wszystko jest pod jednym dachem. Ten nowoczesny Ośrodek to nasza chluba i duma, to nasza perełka - mówił Starosta.

mural w witos 3

Podziękował Pani Marszałek Annie Pieczarce z Zarządu Województwa Małopolskiego i współpracującym z nią osobom za udzielane wsparcie. Adaptacja budynku starej szkoły w Dwudniakach na SOSW z krytą ujeżdżalnią kosztowała około 12 mln zł, a województwo małopolskie dofinansowało to przedsięwzięcie kwotą 7,5 mln zł. Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorząd powiatowy na Ośrodek w Wierzchosławicach-Dwudniakach otrzymał dodatkowo 1,5 mln zł, więc wkład własny starostwa wyniósł jedynie 3 mln zł. Do podziękowań dla Anny Pieczarki za zainteresowanie i wykazywaną przychylność przyłączyła się dyrekcja i kadra pedagogiczna oraz podopieczni SOSW.

mural w witos 4

- To piękna idea, żeby w odległości około dwustu metrów od domu rodzinnego Wincentego Witosa powstało tak okazałe dzieło. Gratuluję wizji, koncepcji i wykonania. Gratuluję również panu staroście, całemu zarządowi powiatu tarnowskiego, pracownikom i kadrze pedagogicznej tego Ośrodka. To przyjazne miejsce, gdzie na każdym kroku czuć ciepło i życzliwość, gdzie widać ogromne serce okazywane dzieciom - powiedziała Anna Pieczarka.

mural w witos 5

Prawnuk Witosa Marek Steindel podziękował za zaproszenie i upamiętnienie jego pradziadka. - Z postaci, która jest na muralu, emanuje stanowczość, ale i duma polskiego chłopa. Tak, ta postać jest uosobieniem jego charakteru - stwierdził.

mural w witos 6

Dyrektor ośrodka Jacek Frankowski wraz z przedstawicielami społeczności podziękowali także Marszalek Annie Pieczarce oraz artyście Ryszardowi Paprockiemu, przekazując obrazki wykonane przez wychowanków SOSW. W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczyli też między innymi: Wicestarosta Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, Wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz i Przewodnicząca Rady Gminy w Wierzchosławicach Małgorzata Moskal; Radni Powiatu Tarnowskiego: Magdalena Kopczyńska, Adam Biedroń i Stefan Dzik, a także dyrektorzy szkół ponadpodstawowych powiatu oraz Dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty, Artur Puciłowski. Instytut Pamięci Narodowej, który dofinansował powstanie muralu, reprezentował Jakub Ryba z krakowskiego oddziału, obecni byli przedstawiciele służ mundurowych - Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Wojska Polskiego.

mural w witos 7

To właśnie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów KMP w Tarnowie był współorganizatorem pikniku integracyjnego dla dzieci i młodzieży z SOSW, SP w Wierzchosławicach oraz dzieci z rodzin policyjnych, który odbył się później na terenie Lasów Państwowych w Wierzchosławicach-Dwudniakach.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt