dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Opowiem Wam o Łowczówku - promocja niezwykłej książki w tarnowskim ratuszu

opowiem wam o lowczowku miniW niedzielę - 17 marca 2019 roku - o godz. 14.00 w tarnowskim ratuszu odbędzie się prezentacja książki pt. „Opowiem Wam o Łowczówku... Wspomnienia i dokumenty”. Publikacja przygotowana pod redakcją dr Agnieszki Partridge to cenny zbiór wspomnień, rzadkich dokumentów i fotografii autorstwa Czesława Lipińskiego. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna.

Czesław Lipiński był społecznikiem, zapalonym turystą, założycielem tarnowskiego PTTK, a przede wszystkim człowiekiem, który najmocniej zaangażował się w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku przed dewastacją i stopniowym niszczeniem. Był także uczestnikiem słynnego boju pod Łowczówkiem z grudnia 1914 roku.

opowiem wam o lowczowku 1

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Pleśna, zaś partnerami: Powiat Tarnowski, Gmina Tuchów, Gmina Zakliczyn i Zakłady Mechanicznie w Tarnowie. Instytucją wspierającą jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

opowiem wam o lowczowku 2

W przedmowie do wydawnictwa dr Agnieszka Partridge pisze: - Dobrze się stało, że publikacja „Opowiem Wam o Łowczówku”, o której wydanie zabiegałam kilka lat, trafia dziś do rąk czytelników, i że nie trzeba już nikogo przekonywać, iż dzieło Czełsawa Lipińskiego zasługuje na upowszechnienie. W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jawi się ono bowiem, jako przykład odwagi niezwykłego Polaka, patrioty, który w czasach zgoła niesprzyjających, piórem i własnym działaniem zdołał wywalczyć tak wiele dla istnienia i przetrwania legionowej legendy oraz narodowej pamiątki - cmentarza wojennego w Łowczówku.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt