Na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach odsłonięty został mural Ignacego J. Paderewskiego. Wykonał go artysta malarz Ryszard Paprocki, a jego powstanie zostało sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Powiat Tarnowski oraz Gminę Ciężkowice.
Ignacy Paderewski od wielu lat jest patronem tamtejszej szkoły. - Pojawił się pomysł, że koniecznie trzeba z naszej ciężkowickiej perspektywy w jakiś ciekawy sposób upamiętnić jednego z Ojców Niepodległości w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Idea szybko została przekuta w rzeczywistość - mówił dyrektor ZSOiZ w Ciężkowicach Józef Parys. - Chcemy wzorować się na tej wybitnej postaci. Chcemy, aby nasi uczniowie byli mistrzami na wzór mistrza Paderewskiego.
Wykonawca muralu artysta malarz Ryszard Paprocki wyznał, że z wielką przyjemnością pracował nad obrazem Paderewskiego, bo to też artysta. - Paderewskiego pokazałem jako osobę pogodną, która dba o młodzież - stwierdził. - Jest to mural trójwymiarowy, anamorficzny, tworzący iluzję optyczną. Patrząc z pewnej perspektywy odnosi się wrażenie, postać Paderewskiego nie jest na tle szkoły, lecz wewnątrz budynku szkolnego.
Starosta Tarnowski Roman Łucarz przyznał, że mural przerósł jego oczekiwania i wyobrażenia. Komplementował nie tylko powstały obraz, ale także postać Paderewskiego. - To wspaniały patron, nie może być lepszy. O Polskę wszędzie walczył, w Paryżu, Nowym Jorku, Waszyngtonie, gdziekolwiek był - mówił. - Dzisiejszy dzień, ta wyjątkowa chwila to też kolejny dowód na to, że w powiecie tarnowskim troska o wielkich bohaterów, wielkich ludzi, jest na bardzo wysokim poziomie.
Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz wyraził wdzięczność władzom samorządowym powiatu, że w jego gminie odbywa się tyle uroczystości związanych z Ignacym J. Paderewskim, a Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer pogratulowała pięknych rzeczy dziejących się na terenie Ziemi tarnowskiej, mających pozytywny wpływ na wychowanie młodzieży. Dyrektor oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał w kontekście postaci Paderewskiego zwrócił natomiast uwagę na fakt, że niepodległość Polski wykuwała się nie tylko szablą, ale także w gabinetach dyplomatycznych.
Po zakończeniu oficjalnej uroczystości wystąpił chór składający się z uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciężkowicach. Montaż słowno-muzyczny, poświęcony wielkiemu patriocie, artyście, mistrzowi fortepianu i kompozytorowi przygotowali absolwenci i uczniowie ZSOiZ w Cieżkowicach. Przypomniano m.in. słynny przepis Paderewskiego na artystę: „jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy”.
Więcej zdjęć z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.