W roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019 realizowany będzie dwuletni cykl szkoleń dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, zatytułowany „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”. Do skorzystania z tej propozycji zapraszają Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zajęcia w ramach cyklu, dla nauczycieli z Powiatu Tarnowskiego i Miasta Tarnowa, odbywać się będą w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
Dwuletni cykl, który nosi tytuł „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”, składa z czterech tematów dotyczących historii Polski w latach 1768-1923.
Celem cyklu seminariów jest przedstawienie historii walk o niepodległość Polski od konfederacji barskiej po odzyskanie niepodległości w 1918 roku, walk o granice państwa polskiego oraz kształtowania się struktur Rzeczypospolitej. Każdy z tematów będzie realizowany podczas dwóch spotkań z nauczycielami, składających się z wykładu, warsztatów metodycznych oraz elementu multimedialnego.
Po zakończeniu cyklu szkoleniowego uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 16 stycznia 2018 roku, obecnych było 37 nauczycieli przedmiotów humanistycznych z terenu Powiatu Tarnowskiego oraz Tarnowa. Zajęcia prowadzili Dariusz Gorajczyk oraz Paweł Naleźniak z Oddziału Krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Koordynatorami cyklu są:
- Dariusz Gorajczyk - Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Józef Parys - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce szkoleń: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, ul. Narutowicza 38, 33-100 Tarnów
Terminy:
- 27 luty 2018 roku, godz. 15.30 (wtorek)
- 20 marzec 2018 roku, godz. 15.30 (wtorek)
- 17 kwiecień 2018 roku, godz. 15.30 (wtorek)
Szczegółowa tematyka oraz materiały źródłowe znajdą się - tutaj.