Jedynie dla 25-30% chorych znajduje się dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach poszukuje się dawcy niespokrewnionego. Niestety nie dla każdego chorego udaje się obecnie znaleźć odpowiedniego dawcę. Istnienie dwóch obcych osób o identycznych kombinacjach antygenów zgodności tkankowej waha się między 1:100 a 1:1 000 000.
Dzięki pozyskaniu dużej liczby potencjalnych dawców szpiku zwiększa się prawdopodobieństwo szybkiego doboru zgodnego dawcy i wykonania przeszczepu ratującego życie 30% chorych w Polsce nie znajduje żadnego dawcy. Wynika to min. z faktu, że w Polsce mamy mało dawców – tylko 63/10.000 mieszkańców. (np. w Niemczech jest 535 dawców/10.000 mieszkańców).
Największe prawdopodobieństwo znalezienia dawcy o podobnym profilu genetycznym jest na terenach skąd pochodzą/pochodzili nasi przodkowie – tak więc dla Polaka najłatwiej byłoby znaleźć dawcę w Europie Środkowej. (Polska, Niemcy, Czechy, Austria). Podobnie jak na określonym obszarze dominują osoby o określonym wyglądzie zewnętrznym (np. raczej jasna skóra, stosunkowo jasne oczy i włosy) – tak samo rzecz się ma z antygenami zgodności tkankowej (HLA).
Potrzeby są ogromne i istnieje duża grupa osób, która mogłaby powiększyć naszą bazę dawców szpiku. Jednak osoby te potrzebują impulsu, by się zmobilizować - niektórzy nie wiedzą, jak jest to ważne, część sądzi, że ich to nie dotyczy, część nie wie, że mogłaby pomóc.
Chcemy zachęcić i przekonać młodych ludzi, że dzieląc się cząstką siebie mogą dokonać wielkich czynów – mogą wygrać komuś życie.
Źródło: http://www.rckik.poznan.pl/dlaczego-potrzebni-sa-nowi-dawcy