-
Opublikowano: wtorek, 27 października 2020 - 15:08
Deklaracja dostępności
Starostwo Powiatowe w Tarnowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://powiat.tarnow.pl.
- Data publikacji strony internetowej: 6 listopada 2012 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 30 stycznia 2019 r.
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest niezgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Informacje zamieszczone w formie załączników nie są dostępne cyfrowo w całości ponieważ pochodzą od podmiotów zewnętrznych i zostały przekazane do publikacji wyłącznie w postaci papierowej wymagającej przetworzenia do postaci elektronicznej (skany).
- Informacje zamieszczone w formie artykułów lub załączników nie są dostępne cyfrowo w całości ponieważ zostały opublikowane przed dniem 23 września 2018 r. lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań Starostwa.
- Część z publikowanych zdjęć nie posiada poprawnego opisu alternatywnego,
do filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i głuchych.
- Brak wersji strony na urządzenia mobilne.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji: 27 października 2020 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 31 marca 2025 r.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Raport z informacjami o somoocenie dostępności.
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Strona internetowa Starostwa Powiatowego w Tarnowie posiada ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- nawigacja klawiaturą
- zmiana kontrastu
- możliwość powiększenie wielkości liter
- możliwość zwiększenia interlinii oraz odstępów pomiędzy literami
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Zespół Informatyczny - mejlowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 146883322.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Jacek Hudyma - Starosta Tarnowski,
- adres: ul. Narutowicza 38, 33-100 Tarnów,
- email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Szczegółowo zasady wnoszenia skarg, informowania o braku dostępności oraz przydatne formularze są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej w dziale ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Starostwo Powiatowe w Tarnowie prowadzi podstawową działalność w czterech lokalizacjach na terenie miasta Tarnowa:
- przy ul. Narutowicza 38 – siedziba główna,
- przy ul. Urszulańskiej 19,
- przy ul. Nowej 3,
- przy ul. Ostrogskich 7.
Szczegółowy opis poszczególnych lokalizacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
Budynki zlokalizowane przy ul. Narutowicza 38 i ul. Nowej 3 spełniają w zdecydowanej większości minimalne wymagania określone w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej:
- przestrzenie komunikacyjne budynków są wolne od barier poziomych i pionowych (komunikacja pozioma - korytarze na jednym poziomie, komunikacja pionowa - windy, przy czym winda w budynku przy ul. Narutowicza 38 nie posiada informacji głosowej, wymiana windy m.in. w celu zapewnienia spełnianie wymagań dostępności została zaplanowana na rok 2025),
- zainstalowano urządzenia lub zastosowano środki techniczne i rozwiązania architektoniczne, które umożliwiają dostęp do pomieszczeń (windy, rozkładany podjazd dla wózków inwalidzkich zapewniający dostęp do sali konferencyjnej dla osób z niepełnosprawnością),
- zapewniono wstęp do budynku osobie korzystającej z psa asystującego,
- zapewniono osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe i świetlne, oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia, ćwiczenia i instrukcje dla osób funkcyjnych.
Budynek przy ul. Ostrogskich 7 spełnia minimalne wymagania określone w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej. Przy wejściu głównym znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz z uwagi na to, iż wejście poprzedzone jest schodami, został zamontowany podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dostęp do pomieszczeń biurowych usytuowanych na piętrach odbywa się z poziomu parteru z wykorzystaniem windy. Istnieje także możliwość poruszania się po obiekcie z psem asystującym.
Ponadto w 18 obiektach zlokalizowanych na terenie powiatu tarnowskiego, w tym w siedzibie głównej Starostwa, prowadzona jest obsługa klientów polegająca na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. 17 budynków udostępnionych jest przez inne podmioty publiczne. Dostępność architektoniczna tych obiektów przedstawia się następująco:
- we wszystkich zapewniony jest wstęp osobie korzystającej z psa asystującego,
- w 16 zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osób ze szczególnymi potrzebami,
- w 16 przestrzenie komunikacyjne są wolne od barier poziomych i pionowych,
- w 14 zainstalowano urządzenia lub zastosowano środki techniczne i rozwiązania architektoniczne, które umożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami dostęp do pomieszczeń.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W budynkach zlokalizowanych przy ul. Narutowicza 38, ul. Nowej 3 i Ostrogskich 7:
- zamontowano oznakowania kierunkowe dla osób niewidomych:
- w siedzibie głównej urzędu - ścieżki naprowadzające na parterze,
- w siedzibie głównej urzędu oraz w budynku przy ul. Ostrogskich 7 - oznakowanie poręczy brajlem oraz wypukłymi strzałkami, prowadzącymi na piętra oraz oznakowanie toalet i pomieszczeń biurowych brajlem i wypukłą czcionką,
- w budynku przy ul. Nowej - oznakowanie toalet i pomieszczeń biurowych brajlem i wypukłą czcionką),
- zapewniono informację na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy (tablice informacyjne, portier, pracownicy Dziennika Podawczego),
- zamontowano pętle indukcyjne:
- budynek przy ul. Narutowicza 38 wyposażony jest w jedną pętlę indukcyjną powierzchniową (sala konferencyjna na parterze) oraz cztery pętle indukcyjne stanowiskowe (Dziennik Podawczy, punkt obsługi klientów w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Budownictwa - pokój nr 105, biuro referatu ds. realizacji projektów z zakresu edukacji, kultury i spraw społecznych – pokój nr 320 oraz kasa - pokój nr 308),
- budynek przy ul. Nowej 3 wyposażony jest w dwie pętle indukcyjne stanowiskowe (kasa - pokój nr 110 oraz punkt obsługi klientów - pokój nr 304),
- budynek przy ulicy Ostrogskich 7 – wyposażony jest w cztery pętle indukcyjne na każdej kondygnacji – na parterze na stanowisku ds. transportu, na pierwszym piętrze w kasie oraz na sali obsługi klientów w spraw dotyczących praw jazdy, na drugim piętrze na sali obsługi klienta w sprawach dotyczących rejestracji pojazdów.
Pozostałe budynki nie są wyposażone w urządzenia lub środki techniczne do obsługi osób głuchych. Jednocześnie każdej osobie doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się zapewniono pomoc w załatwieniu sprawy przy udziale dostępnego on-line tłumacza języka migowego (szczegóły opisano poniżej).
Także we wszystkich obiektach, w których prowadzona jest obsługa klientów polegająca na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej zapewniona jest informacja na temat rozkładu pomieszczeń, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy.
Informacje dodatkowe
Inne informacje i oświadczenia
- Każdej osobie doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, Starostwo Powiatowe w Tarnowie zapewnia pomoc w załatwieniu sprawy urzędowej.
- Pomoc ta realizowana jest przy udziale dostępnego on-line tłumacza języka migowego.
- W celu skorzystania z tej formy pomocy, wystarczy zgłosić się osobiście w Starostwie w miejscu załatwiania sprawy.
- Osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, może też samodzielnie nawiązać połączenie z tłumaczem języka migowego.
- W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową www.powiat.tarnow.pl, odnaleźć i kliknąć w piktogram (obrazek) dwóch migających dłoni. Tłumacz może pomóc osobie w kontakcie z pracownikiem Starostwa załatwiającym sprawę jak również pomóc w zapoznaniu się z treścią informacji zamieszczonych na stronie internetowej Starostwa.
- Wszelkie informacje przekazywane podczas każdej formy kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego mają charakter poufny.
- Obie formy pomocy są bezpłatne i dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
- W załatwieniu sprawy, poza tłumaczem języka migowego, osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, ma także prawo do korzystania z pomocy osoby przybranej, która ukończyła 16 lat i została przez nią wybrana w celu ułatwienia porozumiewania się (podstawa prawna: ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się).
Informacja o zakresie działalności Starostwa Powiatowego w Tarnowie w polskim języku migowym (PJM)
Koordynator ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Tarnowie: Elżbieta Sterkowiec - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej
- adres: Starostwo Powiatowe w Tarnowie ul. Narutowicza 38, 33-100 Tarnów
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- telefon: +48 146883359