dzisiaj jest: 24 lipca 2024 r.   ::    imieniny: Kinga, Krystyna, Olga

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

150 lat w służbie Bogu i swojej „małej ojczyźnie”

Strażacy podczas mszy świętejOchotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie świętowała 150. rocznicę powstania. Z tej okazji odznaczono zasłużonych druhów strażaków, a na ręce prezesa OSP Macieja Gofrona spłynęło wiele gratulacji, wyrazów uznania i życzeń na przyszłość. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości.


Za oficjalną datę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej przyjmuje się 4 maja 1874 roku. Wówczas w kościele parafialnym w Zakliczynie odprawiona została msza św. w intencji nowo powstałej organizacji. Na liście pierwszego wyposażenia znalazły się 3 pompy ręczne, beczkowóz konny, bosaki i toporki.

Przemarsz szeregów ulicą zakliczyńską

Remiza została ulokowana na Rynku, w małej przybudówce do ratusza. W 1950 roku została przeniesiona do innego budynku. Warto przypomnieć, że zakliczyńscy druhowie, jako jedni z pierwszych w regionie, mieli swój sztandar. Został ufundowany w 1930 roku. Pierwszy pojazd znalazł się na stanie jednostki podczas okupacji niemieckiej. Był to „Opel” z przyczepką dwukołową i pompą. Natomiast pierwszy samochód bojowy otrzymała w 1955 roku wprost z Krakowa, gdzie był wcześniej użytkowany przez zawodową straż.

Wśród maszerujących goście

Zakliczyńscy druhowie przez lata wyjeżdżali nie tylko do gaszenia pożarów, ale także do wypadków drogowych, w rolnictwie, podtopień, usuwania skutków wichur, powodzi, a nawet poszukiwania zaginionych osób, które kąpały się na przykład w Dunajcu i zabrał je wartki nurt rzeki. I tak jest do dnia dzisiejszego.

Scena zakliczyńska i wystąpienia gości

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej w Kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki. Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewnił Chór ZCK „Cantando canzoni”. Następnie delegacje strażackie w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice” przeszły na miejscowy Rynek. Tam odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszowe.

Józef Gawron ze strażakiem na scenie, w tle samorządowcy

- Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to wiodąca jednostka w powiecie tarnowskim. Ma przeszło 120 wyjazdów rocznie do różnego rodzaju zdarzeń, także poza teren naszej gminy – podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. - Jako samorząd gminny na strażaków ochotników z Zakliczyna zawsze możemy liczyć. Uczestniczą nie tylko w akcjach ratowniczych, ale również w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych, charytatywnych, podtrzymują tradycję, a rozwój działalności bojowej idzie w parze z wychowywaniem młodzieży. Docenieniem roli jednostki jest przekazanie dla jej potrzeb nowoczesnego wozu ratowniczo-gaśniczego marki Scania z pełnym wyposażeniem, który został zakupiony za kwotę 1,4 mln zł przy wsparciu samorządu gminy Zakliczyn oraz wielu innych instytucji i urzędów.

Wozy strażackie w oddali

Na ręce prezesa OSP w Zakliczynie Macieja Gofrona spłynęło wiele gratulacji, wyrazów uznania i życzeń na przyszłość. Odznaczono zasłużonych strażaków. Przekazano proporzec Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, poświęcono nowy samochód Scania, a następnie odbył się piknik strażacki.

Auto strażackie kolory czerwonego wystawione w ramach pokazu wozów bojowych

Uroczystość jubileuszową swoją obecnością zaszczycili m.in. zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorz Szyszko, Małopolski Komendant PSP bryg. Przemysław Przęczek, prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP poseł Edward Siarka, poseł Anna Pieczarka, wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, który przekazał jednostce złoty medal „Polonia Minor” oraz starosta tarnowski Jacek Hudyma i dyrektor Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie Wojciech Mik.

Starosta tarnowski przemawia do zebranych gości

Zdjęcia: Urząd Miejski w Zakliczynie

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt