dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Oszczędzaj energię

Kampania Oszczędzaj energię - miniaturaPowiat Tarnowski realizuje Projekt LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” dofinansowany ze środków unijnych Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach Projektu będziemy realizować w czerwcu kampanię „Oszczędzaj energię!”, podczas której będziemy informować Was o sposobach oszczędzania i w ten sposób przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu.


Finał kampanii – wydarzenie pod hasłem #oszczędzajenergię! – odbędzie się 25 czerwca w Żabnie podczas pikniku ekologicznego. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco za pośrednictwem mediów, w tym facebooka Projektu w Powiecie Tarnowskim „EkoTarnowskie dla klimatu

Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” już w samym tytule łączy „działania dla klimatu i energii” – to nie przypadek. Obserwowana na całym świecie zmiana klimatu jest spowodowana wzrostem stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, a głównym gazem cieplarnianym jest dwutlenek węgla.

Pod koniec lat 50. XX wieku amerykański uczony Charles David Keeling rozpoczął na Hawajach systematyczne pomiary stężenia CO2, które są kontynuowane do dziś. Okazało się, że stężenie CO2 wzrosło od poziomu 315 cząsteczek na milion w 1958 r. do 415 w 2021. Ta bardzo duża i szybka zmiana spowodowana została przez działania człowieka. Wzrost światowej populacji z ok. 3 miliardów ludzi w 1960 r. do 8 miliardów obecnie, połączony z wzrostem długości życia, rozwojem przemysłu i konsumpcji doprowadził do zachwiania równowagi globalnego ekosystemu. Coraz więcej ludzi żyjących coraz dłużej zużywa coraz więcej energii elektrycznej i cieplnej, a większość jej jest produkowana z węgla, ropy i gazu.

Są to źródła nieodnawialne, a więc będzie ich coraz mniej i będą coraz droższe, a do tego ich spalanie powoduje emisję trucizn oraz ogromnych ilości dwutlenku węgla. To wir, który wciąga nas ku katastrofie. Konieczne są działania, które zmniejszą emisję. Po pierwsze – co już się dzieje! – należy się przestawić na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Słońce, wiatr, woda, ziemia są niewyczerpanym źródłem czystej energii. Po drugie, trzeba zmienić własne nawyki i zacząć oszczędzać energię. Pozwoli to jednocześnie na zwiększenie własnej zamożności, mniejsze zatruwanie środowiska i osłabienie niekorzystnych zmian klimatu.

Dlatego już teraz zacznij oszczędzać energię! Wymień żarówki na energooszczędne, najlepiej LED-owe, wyłączaj z prądu sprzęt, którego nie używasz, nie zostawiaj ładowarki podłączonej do gniazdka, włączaj pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest pełna – będziesz miał więcej pieniędzy, a twoje dzieci i wnuki czystszy i bardziej bezpieczny świat.

Logotyp - Małopolska dla Klimatu

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt