dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Zakład Aktywności Zawodowej głównym tematem rozmów w starostwie

Konsultacje ZAZ - miniaturaW siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie odbyło się posiedzenie Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, podczas którego tematem przewodnim była koncepcja funkcjonowania Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Zakład Aktywności Zawodowej rozpocznie funkcjonowanie od sierpnia 2024 roku. Wstępny nabór pracowników będzie prowadzony do końca września 2023 roku.

W spotkaniu uczestniczyli: starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie Anna Górska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach Jacek Frankowski, Zastępca Dyrektora ds. Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy Angelika Bilska, a także przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, którzy znają lokalne środowisko i mają możliwość dotarcia do osób z niepełnosprawnościami, które mogłyby być zainteresowane pracą w nowo tworzonym Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Starosta wicestarosta i przedstawiciel ZAZ podczas spotkania

Posiedzenie otworzył przewodniczący Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Dyrektor Ośrodka Opiekuńczo Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych ks. Marek Kogut, który przedstawił poszczególne punkty porządku obrad.

Sala konferencyjna z uczestnikami

Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma podczas spotkania podkreślał znaczenie Zakładu Aktywności Zawodowej dla aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. - W ZAZ będą one mogły kontynuować terapie, ale też otrzymają możliwość podjęcia pracy zarobkowej. – przypomniał wicestarosta.

Podczas spotkania w sali konferencyjnej

W spotkaniu poruszono kwestię pozyskania pracowników z niepełnosprawnościami do Zakładu. Paulina Kuczak z Wydziału Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Tarnowie wskazała, że ZAZ ma na celu przygotowanie i przystosowanie osób z niepełnosprawnościami do życia zawodowego. - Przewidywane zatrudnienie to około 36 osób, w tym 30 osób z niepełnosprawnościami, z tego 65% o stopniu znacznym i 35% z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w rodzaju niepełnosprawności P i U. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły znaleźć zatrudnienie w jednej z trzech pracowni: pralniczo-krawieckiej, papierniczej oraz ogrodniczo-porządkowej. –wyjaśniła. Następnie wymieniła szereg korzyści, jakie osoby z niepełnosprawnościami zyskają poprzez pracę w ZAZ oraz „profity” dla pracodawców zatrudniających te osoby. Andżelika Bilska - Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie przedstawiła statystykę osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na jej rodzaj. Wsparcie w zakresie znalezienia pracowników zadeklarowali obecni na spotkaniu Kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Obrady w starostwie

W trakcie posiedzenia Rady przedstawione zostało także sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2022 roku, uczestnicy zapoznali się z również z planowanym przez Powiat Tarnowski harmonogramem działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami na rok 2023.

ZAZ ma powstać obok Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dwudniakach. Budowa ośrodka łącznie z dostarczeniem wyposażenia pralni, samochodów, które będą służyły placówce i sprzętu elektronicznego i informatycznego kosztować będzie 11 mln zł. Około 7 mln złotych, powiat tarnowski na ten cel przeznaczy z Polskiego Ładu.

Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami zainteresowane podjęciem pracy, do składania wstępnych deklaracji (telefon: 146883376).