dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

O ziemi niedomickiej i jej bohaterach w nowej książce

Promocja książki - miniaturaW ramach gminnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Niedomicach odkryto kolejną kartę historii „małej Ojczyzny”. W tamtejszej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie promujące najnowszą publikację pochodzącego z Niedomic ks. Łukasza Bochenka „Powstańcy styczniowi z Niedomic”.

Jak się okazało, historia ma wciąż dużo do powiedzenia, a promowana książka ukazuje wkład ziemi niedomickiej w ogólnonarodową walkę o niepodległość. W czasie spotkania autor przybliżył odbiorcom postaci niezwykłe – mieszkańców Niedomic - którzy walczyli w powstaniu styczniowym, ponosząc ofiarę krwi i życia, braci Szameitów – Mieczysława, Dobiesława i Władysława oraz Wilhelma Habichta.

Autor otrzymuje gratulacje od burmistrz Żabna

Wydarzeniu towarzyszył recital w wykonaniu szkolno-parafialnego zespołu „Ewenement”, który działa pod kierunkiem ks. Sławomira Lecha oraz okolicznościowa wystawa.

Starosta na spotkaniu raz z innymi gośćmi

W spotkaniu udział wzięli bardzo licznie mieszkańcy Niedomic, a także zaproszeni goście, m.in. burmistrz Żabna Marta Herduś, starosta tarnowski Roman Łucarz, ks. Krzysztof Kamieński – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, ks. Andrzej Jasnos – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żabnie Sławomir Kurzydym wraz z radnymi.

Goście obecni na promocji książki, z prawej burmistrz Żabna Marta Herduś

Organizatorami tego wyjątkowego wieczoru byli: Burmistrz Żabna, ks. Łukasz Bochenek – autor, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach, oraz Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie.

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Żabnie