dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Budżet na 2023 rok przyjęty jednogłośnie!

Sesja budżetowaRada Powiatu jednogłośnie przyjęła – w wersji zaproponowanej przez Zarząd – budżet powiatu tarnowskiego na 2023 rok. Wydatki przewidziano na przeszło 204 mln zł. Realizowanych w przyszłym roku będzie kilka dużych inwestycji, głównie dzięki środkom finansowym otrzymanym z rządowych programów.

Starosta tarnowski Roman Łucarz podkreślał, że skonstruować budżet na 2023 rok nie było łatwo ze względu na sytuację gospodarczą wynikającą z pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie, niemniej zabezpieczono pieniądze na wszystkie najważniejsze potrzeby. Realizowane będą też duże inwestycje takie jak drugi etap przebudowy drogi powiatowej w miejscowościach Więckowice i Grabno (5 mln zł), utworzenie Powiatowego Zakładu Aktywizacji Zawodowej przy SOSW w Wierzchosławicach-Dwudniakach (7,5 mln zł), przebudowa i rozbudowa budynku na potrzeby Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żabnie (5,6 mln zł) czy powstanie boisk sportowych przy szkołach powiatowych w Wojniczu, Ciężkowicach i Tuchowie (3,5 mln zł). Wszystkie te przedsięwzięcia dofinansowane będą z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Opracowanych zostanie w 2023 roku sporo projektów, które pozwolą na zaplanowanie i przygotowanie nowych zadań do realizacji.

Sesja Bbudzetowa

W sumie na wydatki inwestycyjne zagwarantowano w przyszłorocznym budżecie powiatu przeszło 23,5 mln zł, a czynione będą starania o pozyskanie kolejnych dotacji na ten cel z funduszy zewnętrznych.

- Będziemy składać na przykład duży wniosek o środki rządowe na wyasfaltowanie kilkudziesięciu kilometrów powiatowych dróg. Będziemy też realizować w przyszłym roku, czego nie ma ujętego jeszcze w projekcie przedstawionego radnym budżetu, remont prawie sześciokilometrowego odcinka drogi powiatowej Lisia Góra - Łęg Tarnowski. Wniosek składać będziemy do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, do tej inwestycji dołożą się również samorządy gminne – mówi starosta Roman Łucarz. – Budżet jest trudny, ale na początku każdego roku nigdy nie było łatwo. Później – dzięki spływającym dodatkowym pieniądzom – sytuacja budżetowa wygląda już dużo lepiej. Po to też jesteśmy – jako władza samorządowa – aby mierzyć się z problemami i jak najlepiej je rozwiązywać.

Zespół Kolędniczy Echo Doliny z Biadolin Radłowskich

Podczas sesji budżetowej świąteczno-noworoczną atmosferę przybliżył Zespół Pieśni i Tańca „Echo Doliny”, działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Biadolinach Radłowskich.