dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Film " Orlęta. Grodno 39” Krzysztofa Łukaszewicza na dużym ekranie

Tomasz Stelmach w CSMW tarnowskim Centrum Sztuki Mościce odbyły się dwa seanse filmu „Orlęta. Grodno 39”, przeznaczone dla młodzieży szkół ponadpodstawowych Powiatu Tarnowskiego. Jest to kolejna inicjatywa Tomasza Stelmacha z Zarządu Powiatu Tarnowskiego, odbywająca się w ramach edukacji patriotycznej i historycznej.

- To już szósty seans filmowy, na jaki zapraszamy naszą młodzież, tym razem w ramach powiatowego święta niepodległości 11 listopada. - mówi Tomasz Stelmach Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Tomasz Stelmach z młodzieżą w holu centrum

Film to dramatyczny obraz wojny z Sowietami, widziany oczami 12-letniego chłopca Leona. - W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1 września 1939 budynek jogo szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla tysięcy polskich dzieci i młodzieży rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. 17 września 1939 roku drugi okupant – Armia Czerwona – wkroczył do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta zaczynają walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupanta. – tłumaczy Tomasz Stelmach.

Sala kinowa, na ekranie slajdy zapowiadające film

W dwóch seansach uczestniczyło łącznie 850 uczniów z siedmiu szkół powiatowych.

Uczniowie na sali kinowej

Reżyserem filmu „Orlęta. Grodno 39” jest Krzysztof Łukaszewicz. Ekranizacja miała premierę 9 września 2022 roku. W poprzednich seansach zorganizowanych przez Tomasza Stelmacha w CSM młodzież szkół powiatowych mogła zobaczyć filmy historyczne „Wyklęty” i „Legiony”, fabularyzowany dokument „Zrodzeni do szabli”, a także "Historia Roja", oraz „Mistrz”.

Młodzież tuż przed seansem

Samorząd Powiatu Tarnowskiego składa serdeczne podziękowania Dyrektor Mościckiego Centrum Kultury Annie Chmurze za dobrą współpracę.
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook - Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Zdjęcia: Paweł Topolski