dzisiaj jest: 30 września 2023 r.   ::    imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Mistrz Paderewski patrzy z budynku ciężkowickiej szkoły

mural ur miniNa budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach odsłonięty został mural Ignacego J. Paderewskiego. Wykonał go artysta malarz Ryszard Paprocki, a jego powstanie zostało sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Powiat Tarnowski oraz Gminę Ciężkowice.

Ignacy Paderewski od wielu lat jest patronem tamtejszej szkoły. - Pojawił się pomysł, że koniecznie trzeba z naszej ciężkowickiej perspektywy w jakiś ciekawy sposób upamiętnić jednego z Ojców Niepodległości w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Idea szybko została przekuta w rzeczywistość - mówił dyrektor ZSOiZ w Ciężkowicach Józef Parys. - Chcemy wzorować się na tej wybitnej postaci. Chcemy, aby nasi uczniowie byli mistrzami na wzór mistrza Paderewskiego.

mural ur 1

Wykonawca muralu artysta malarz Ryszard Paprocki wyznał, że z wielką przyjemnością pracował nad obrazem Paderewskiego, bo to też artysta. - Paderewskiego pokazałem jako osobę pogodną, która dba o młodzież - stwierdził. - Jest to mural trójwymiarowy, anamorficzny, tworzący iluzję optyczną. Patrząc z pewnej perspektywy odnosi się wrażenie, postać Paderewskiego nie jest na tle szkoły, lecz wewnątrz budynku szkolnego.

mural ur 2

Starosta Tarnowski Roman Łucarz przyznał, że mural przerósł jego oczekiwania i wyobrażenia. Komplementował nie tylko powstały obraz, ale także postać Paderewskiego. - To wspaniały patron, nie może być lepszy. O Polskę wszędzie walczył, w Paryżu, Nowym Jorku, Waszyngtonie, gdziekolwiek był - mówił. - Dzisiejszy dzień, ta wyjątkowa chwila to też kolejny dowód na to, że w powiecie tarnowskim troska o wielkich bohaterów, wielkich ludzi, jest na bardzo wysokim poziomie.

mural ur 3
Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz wyraził wdzięczność władzom samorządowym powiatu, że w jego gminie odbywa się tyle uroczystości związanych z Ignacym J. Paderewskim, a Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer pogratulowała pięknych rzeczy dziejących się na terenie Ziemi tarnowskiej, mających pozytywny wpływ na wychowanie młodzieży. Dyrektor oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał w kontekście postaci Paderewskiego zwrócił natomiast uwagę na fakt, że niepodległość Polski wykuwała się nie tylko szablą, ale także w gabinetach dyplomatycznych.

mural ur 4

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości wystąpił chór składający się z uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciężkowicach. Montaż słowno-muzyczny, poświęcony wielkiemu patriocie, artyście, mistrzowi fortepianu i kompozytorowi przygotowali absolwenci i uczniowie ZSOiZ w Cieżkowicach. Przypomniano m.in. słynny przepis Paderewskiego na artystę: „jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy”.

mural ur 5
Więcej zdjęć z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

mural ur 6

mural ur 7

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt